Poznańskie szpitale wprowadzają ograniczenia w zakresie odwiedzin chorych w szpitalach. Dyrektorzy szpitali, które wprowadziły ograniczenia odwiedzin chorych decyzję o wprowadzeniu ograniczeń, tłumaczą wysokim wskaźnikiem zachorowań na grypę.
Zalecenia dla odwiedzających wprowadził już Szpital imienia Raszei oraz Szpitalu imienia Strusia i Wielkopolskim Centrum Pediatrii.
Tych odwiedzin nie zabraniamy w ogóle, ale ograniczamy do 15 minut. Osoby wchodzą pojedynczo zabezpieczone maską na twarz. W taki sposób próbujemy jakoś tutaj z jednej strony pomóc pacjentom, bo wiadomo, że jak ktoś jest w szpitalu, to chciałby, żeby krewny był z nim, wspierał go i tak dalej, ale biorąc pod uwagę tę sytuację, staraliśmy się to wypośrodkować – mówi dr Eryk Matuszkiewicz.
W Klinice Ginekologiczno-Położniczej przy Polnej w Poznaniu pacjentki może odwiedzać tylko jedna osoba. Nie może mieć objawów infekcji i musi mieć założoną maseczkę.
W Szpitalu imienia Strusia zgodę na odwiedziny musi wyrazić kierownik oddziału albo lekarz dyżurny. Nie mogą trwać dłużej niż 15 minut.
W Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu rodzic może być z dzieckiem cały czas, ale przedstawiciele placówki apelują, by był to jeden opiekun i by więcej osób z rodziny nie odwiedzało małego pacjenta.
Czy takie działanie jest zgodne z prawem?
Wprowadzenie czasowego ograniczenia w zakresie prawa do odwiedzin chorego w szpitalu jest możliwe na podstawie § 5 Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Warto jednak podkreślić w tym miejscu, że w decyzji/ zarządzenie o wprowadzenia ograniczenia przez dyrektora/ kierownika jednostki musi być wskazany czas obowiązywania takiego ograniczenia. Prawo nie przewiduje wprowadzenie takiej regulacji na czas nieoznaczony. Przypominamy również wszystkich zainteresowanym, że na podstawie powyżej przywołanego przepisu w stanie zwykłym, do jakiego zalicza się również stan epidemii lub zagrożenia epidemicznego nie istnieje podstawa prawa do wprowadzenia całkowitego zakazu, odwiedzi chorych w szpitalu. Wprowadzenie takiego ograniczenia narusza art. 33 ust 1 i 2 w/w ustawy.