Włochy mogą stanąć w obliczu kryzysu zadłużenia w strefie euro, gdy Europejski Bank Centralny podniesie stopy procentowe i będzie chciał kupić mniej obligacji w najbliższych miesiącach – podał „Financial Times”.

POLECAMY: Członkowie brytyjskiego parlamentu oskarżeni o powiązania z prostytutkami

Jak wskazano w tej historii, dziewięciu na dziesięciu ekonomistów ankietowanych przez publikację wymieniło Włochy jako kraj strefy euro najbardziej zagrożony nieskorelowanym spadkiem na rynkach obligacji rządowych. Gazeta nazwała też ten kraj najsłabszym ogniwem strefy euro.

Rząd premiera Giorgiego Meloniego stara się, aby deficyt budżetowy kraju spadł z 5,6 procent PKB do 4,5 procent w 2023 roku i do trzech procent w 2024 roku – powiedział autor.

Podkreśla się jednak, że dług publiczny Włoch pozostaje jednym z najwyższych w Europie i wynosi nieco ponad 145 proc. produktu krajowego brutto. Marco Valli, główny ekonomista włoskiego banku UniCredit, powiedział, że „wyższe potrzeby refinansowania długu” i „potencjalnie trudna” sytuacja polityczna kraju sprawiają, że jest on najbardziej narażony na spadki na rynkach obligacji.

Meloni wyraził niezadowolenie z gotowości EBC do dalszego podnoszenia stóp pomimo ryzyka dla wzrostu i stabilności finansowej.

„Byłoby pomocne, gdyby EBC zrobił dobrze swoją komunikację, <…> w przeciwnym razie ryzykuje wywołanie, jeśli nie paniki, to huśtawki rynkowej, która zniweczyłaby wysiłki podejmowane przez rządy” – cytowała premiera gazeta.

Członkowie włoskiego rządu krytykowali EBC za agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej. Szef resortu obrony Guido Crosetto napisał na Twitterze, że polityka regulatora „nie ma sensu”, a wicepremier Matteo Salvini stwierdził, że podniesienie stóp „spali miliardy włoskich oszczędności”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version