Z badania pt. „Bieżące lęki i obawy Polaków” wynika, że ponad połowa respondentów boi się rosnącej inflacji i dalszej utraty wartości pieniądza, a przeszło 38 proc. – choroby najbliższych.

Dzięki badaniu UCE RESEARCH i platformie ePsychologii rozumiemy obecne obawy w Polsce. Ponad 50% Polaków Polaków wskazuje odpowiedź dotyczącą inflacji, w tym utraty wartości pieniądza. 38,4 proc. respondentów obawia się choroby najbliższych. Na poniższym zestawieniu widzimy takie odpowiedzi: wzrost cen żywności i innych towarów w sklepach – 33,9%, wzrost rachunków za prąd i ogrzewanie – 33,9% oraz choroby, uszczerbek na zdrowiu – 33,7%.

Co ciekawe dopiero na szóstym miejscu w zestawieniu znalazł się lęk przed wojną lub konfliktem zbrojnym na terenie Polski. Tego obawia się 27,1 proc. respondentów. – Największy poziom obaw dotyczących wojny jest widoczny w woj. podlaskim – 45,8 proc. Można to uzasadnić położeniem geograficznym i świadomością mieszkańców, a także wcześniejszymi wydarzeniami, jakie miały miejsce przy granicy. To, co zdarzyło się niedawno w Przewodowie, wciąż może wzmagać obawy w społeczeństwie. Wskaźnik lęku będzie rósł lub spadał w zależności od bieżącej sytuacji w sąsiednich krajach i na terenie Polski – przekazała psycholog Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.

20,3% Polaków boi się nietypowych warunków pogodowych, czyli mrozu, zamieci, huraganu czy powodzi 20,1% respondentów stwierdziło, że w pobliżu Polski doszło do awarii elektrowni jądrowej, w porównaniu do 19%. – Kraj jest niestabilny, tj. Demonstracje, strajki, zamieszki lub fałszerstwa wyborcze. Na dole rankingu znalazła się odpowiedź dotycząca spadku cen nieruchomości – 1,1%. Z kolei 1,8%. Respondenci obawiali się rozpadu wspólnoty kościelnej, co stanowi 4,2%. – Zakończy swój własny związek lub rozwód.

Swoje opinie wyraziło ponad tysiąc dorosłych osób w wieku 18-80 lat. Respondentów poproszono o wskazanie sytuacji, których najbardziej się obawiają, że mogą wystąpić w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version