Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano i rozesłano do konsultacji projekt rozporządzenia MON w sprawie programu szczepień ochronnych dla żołnierzy zawodowych.
Jest to akt wykonawczy do art. 290 ust. 2 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2022 r. poz. 2305). Zapisano w nim, że żołnierze zawodowi podlegają bezpłatnym szczepieniom ochronnym, a szczegóły określi akt wykonawczy, który ma zastąpić rozporządzeniem MON z 3 lutego 2014 r. w sprawie programu szczepień ochronnych dla żołnierzy zawodowych oraz sposobu rejestracji przeprowadzanych szczepień ochronnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 198 i z 2015 r. poz. 814).
Korekta obowiązkowych szczepień
Nowe propozycje regulacji dotyczące spraw niezmiernie drażliwych dla żołnierzy liczą zaledwie pięć paragrafów, a najważniejszy jest załącznik. W nim zaproponowano, by wszyscy żołnierze zawodowi podlegali szczepieniu przeciwo:
- KLESZCZOWEMU ZAPALENIU MÓZGU,
- zakażeniom wywoływanym przez DWOINKĘ ZAPALENIA OPON MÓZGOWO-RDZENIOWYCH GRUPY B,
- zakażeniom wywoływanym przez DWOINKĘ ZAPALENIA OPON MÓZGOWO-RDZENIOWYCH GRUPY A, C, Y, W 135 (bakterie meningokoki). Należy przypomnieć, że szczepienia obowiązkowe przeciwko meningokokom są następstwem serii wypadków w wojsku w latach 2006/2007, gdzie kilku żołnierzy służby zasadniczej zmarło na sepię wywołaną przez te bakterie.
- GRYPIE SEZONOWEJ
- STREPTOCOCCUS PNEUMONIAE (pneumokokom)
W stosunku do poprzednich przepisów, nie ma już obowiązku szczepienia wszystkich żołnierzy przeciwko grypie pandemicznej ( była grypa sezonowa) oraz wąglikowi, cholerze, ospie prawdziwej i jadowi kiełbasianemu). MON zaleca podawanie preparatów ze wskazań epidemiologicznych. Przy czym w przypadku odry, świnki i różyczki, żołnierze zawodowi powinni być zaszczepienia, gdy od ostatniej szczepionki podstawowej minęło 10 lat.
W przypadku grypy, która obecnie atakuje, zakażając jeszcze przed marcowym szczytem ćwierć miliona Polaków tygodniowo, nie mamy danych czy wszyscy żołnierze zawodowi są szczepieni. Ani jakie konsekwencje spotykają osoby, które się nie zaszczepią.
Jak czytamy z uzasadnieniu projektu rozporządzenie, nowe regulacje uwzględniają możliwość zastosowania nowoczesnych preparatów szczepionkowych zawierających kilka czynników immunogennych oraz nowoczesnych preparatów zastępujące szczepionki starszej generacji obarczone wadami takimi jak: np. niepełna i krótkotrwała odporność, mocniej nasilone i znacznie częstsze odczyny poszczepienne.
Nie wyjedziesz na misje, bez zaszczepienia
Jak zwrócił uwagę Artur Kolski w tekście pt. ” Koronowirus a bezpieczeństwo epidemiologiczne. Szczepienia w wojsku były kiedyś, dziś jest marazm i niewiedza, II część”, w armii zatracono siłę wymuszenia na żołnierzach obowiązkowych szczepień, co jest zjawiskiem negatywnym i współistniejącym problemem środowiska cywilnego coraz bardziej biernego i opornego na szczepienia. To państwo poprzez służby mundurowe powinny być dla wszystkich dobrym przykładem wdrażania profilaktyki szczepień.
Zgodnie z art. 288 ust. 3 ustawy o obronie Ojczyzny, żołnierze zawodowi skierowani do służby poza granicami państwa podlegają bezpłatnym badaniom lekarskim i psychologicznym oraz szczepieniom ochronnym. Nowe brzmienie rozporządzenia uwzględnia realizację dodatkowych szczepień ochronnych żołnierzom zawodowym kierowanym do wykonywania zadań w krajach, gdzie występują zachorowania na gorączkę krwotoczną wywołana wirusem EBOLA.
W razie epidemii – decyduje Główny Inspektor Sanitarny WP
Projekt rozporządzenia uwzględnia również aspekt szczepień epidemicznych w zależności od panującej sytuacji epidemicznej. Wtedy – podobnie jak było w epidemią COVID-19 – Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego może zalecić wykonanie dodatkowych szczepień ochronnych, a zalecenia są ogłaszane w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym MON.
Należy podkreślić, że dokumentacja szczepień ochronnych żołnierzy jest odnotowywana przez podmioty lecznice resortu obrony narodowej, którzy je wykonują oraz w Międzynarodowej Książeczce Szczepień. System szczepień w wojsku realizuje 5 Wojskowych Ośrodków Medycyny Prewencyjnej (WOMP) w oparciu o podział administracyjny ( WOMP-y: w Bydgoszczy, Gdyni, Krakowie, Wrocławiu oraz Nowym Dworze Mazowieckim). Ośrodki realizują w szczególności szczepienia ochronne żołnierzy zawodowych kierowanych do służby poza granicami RP. Ponadto prowadzą redystrybucję preparatów szczepionkowych dla jednostek i instytucji wojskowych na terenie odpowiedzialności, czyli poprzez Wojskowe Oddziały Gospodarcze (WOG) zamówione szczepionki mogą być podane w oparciu o istniejące izby chorych lub zlecone do realizacji innemu podmiotowi zewnętrznemu.
W obecnych przepisach, które stracą moc z wejściem w życie nowych regulacji, rejestr prowadzi się w Systemie Ewidencji Wojskowej ,,SEW on-line”. R.Ch.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: [email protected]legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.