„Ryzyko powrotu chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia, staje się realne” – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jako winnych tej sytuacji wskazał ruchy antyszczepionkowe, „szczególnie te mające już sformalizowaną, polityczną postać”.

Dane są porażające. W ciągu ostatnich lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się dwukrotnie – z 30 tys. uchyleń w 2017 roku do 68,7 tys. w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku. Ospa wietrzna, krztusiec i różyczka szaleją. Realny stał się powrót chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia – zaznacza minister zdrowia.

Niedzielski znowu straszy

W 2022 roku odnotowano 171 480 przypadków ospy wietrznej, gdzie w 2021 było ich 57 669. Na krztusiec zachorowało 376 osób, w 2021 r. – 182 osoby. Różyczkę rozpoznano u 153 osób, a w 2021 r. – u 50.

Minister zdrowia przekazał, że wzrost zachorowań na choroby zakaźne związany jest z tzw. luką odpornościową, która powstała w wyniku pandemii. Noszenie maseczek, dystans społeczny i izolacja sprawiły, że narażenie na patogeny było mniejsze.

Szef resortu zdrowia podkreślił też, że w ostatnim czasie więcej dzieci nie otrzymuje szczepień obowiązkowych. To pokazuje, jak „bardzo dużo złego zrobiły ruchy antyszczepionkowe, szczególnie te mające już sformalizowaną, polityczną postać”.

„Myślę tu też bowiem o działalności niektórych partii politycznych, które bardzo cynicznie postawiły na to, żeby się zdefiniować w kontrze do tendencji na całym świecie, by walczyć z pandemią COVID-19 szczepionkami” – przekazał Adam Niedzielski.

„Myślę, że te osoby ponoszą odpowiedzialność za sytuację, z jaką mamy teraz do czynienia, że ryzyko powrotu chorób, z którymi nie mieliśmy już do czynienia, staje się realne” – podkreślił.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

4 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version