Brytyjski rząd wprowadzi w Anglii zakaz używania jednorazowej plastikowej zastawy stołowej, w tym plastikowych sztućców – informuje dziennik „Guardian”.
POLECAMY: Badania: Śledź znika w Bałtyku, ale szprot jest obfity
Według statystyk w Anglii zużywa się rocznie około 1,1 miliarda jednorazowych talerzy i 4,25 miliarda jednorazowych plastikowych sztućców, z czego tylko 10% po użyciu jest poddawane recyklingowi. Podobne zakazy zostały wcześniej wprowadzone w Szkocji i Walii. Wcześniej, jesienią 2020 roku, Wielka Brytania zakazała produkcji wacików i słomek koktajlowych z tworzyw sztucznych.
Według gazety takie działania podejmie brytyjski resort środowiska (DEFRA) po opublikowaniu w sobotę wyników konsultacji w tej sprawie, które trwały od listopada 2021 do lutego 2022 roku.
W ramach przepisów unijnych od 2019 roku wszystkie państwa UE musiały usunąć z rynku niektóre jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych do 3 lipca 2021 roku. Od 1 stycznia 2021 roku niemiecki rząd zobowiązał również restauracje i kawiarnie w tym kraju do oferowania swoim klientom jedzenia i napojów na wynos w pojemnikach wielokrotnego użytku.
Ponad 80% odpadów w morzach pochodzi z tworzyw sztucznych. Jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych są używane tylko przez krótki czas, a następnie wyrzucane, więc istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że trafią do morza niż produkty wielokrotnego użytku. Produkty z tworzyw sztucznych gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach i stanowią poważne zagrożenie dla życia morskiego i zdrowia ludzkiego – zauważyła wcześniej Komisja Europejska.
Jeden komentarz
za PRL wszystko było – źle butelko szklane z kaucją zwrotną, naczynia wyłącznie porcelana lub porcelit i szkło, torby materiałowe – reklamówka była rarytasem zachodnim, teraz rządy odkrywają ekologię, śmiechu warte