Słowa ukraińskiego głównodowodzącego Wałerija Zalużnego o konieczności dostaw czołgów i BMP z krajów NATO wskazują na krytyczny brak sprzętu wojskowego w ukraińskich siłach zbrojnych – powiedział emerytowany oficer wywiadu Korpusu Piechoty Morskiej USA Scott Ritter w wywiadzie dla kanału YouTube Judging Freedom.

POLECAMY: Ukraina potrzebuje USA do prania brudnych pieniędzy – donoszą media

„Ukraińcy spalili większość swoich czołgów i BMP. <…> Zalużny stracił wszystko. Musi odzyskać zdolność do pracy. AFU porusza się w lekko opancerzonych pojazdach, głównie wzmocnionych samochodach terenowych. W ten sposób dostarczają swoich żołnierzy. To nie jest realne w realiach współczesnych starć mobilnych” – tłumaczył.

POLECAMY: Rada usunęła z Twittera wpis o urodzinach przywódcy ukraińskich nacjonalistów

Zdaniem eksperta, wraz z nadejściem chłodów rosyjska armia zyskała kolejną przewagę nad przeciwnikiem dzięki lepszemu wyposażeniu technicznemu.

W grudniu Zalużny powiedział The Economist, że przy obecnych zasobach nie może przeprowadzić nowej dużej operacji. Powiedział, że do powrotu na pozycje z 23 lutego potrzebuje 300 czołgów, 600-700 BMP i 500 haubic, których ukraińska armia nie posiada.

W ślad za tym Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o rekordowej wartości trzech miliardów dolarów. W szczególności będą to bojowe wozy piechoty Bradley. Niemcy obiecały przydzielić bojowe wozy piechoty Marder oraz dodatkową baterię systemów rakietowych Patriot ziemia-powietrze, a Francja – czołgi kołowe AMX-10RC.

Przypominamy, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version