Od 2018 r. w polskim systemie prawnym funkcjonuje instytucja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Choć jako organ działający na szczeblu państwowym ma on kompetencje o dość ogólnym charakterze, to czasami jego pomoc może zostać wykorzystana także przez konkretnego przedsiębiorcę.

Zadania Rzecznika MŚP

Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców określa szeroki zakres jego zadań. Należy do nich m.in. opiniowanie projektów aktów normatywnych, prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjnej, współpraca z organizacjami przedsiębiorców oraz pomoc w organizacji mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji publicznej.

Ponadto rzecznik może podejmować inne działania w zakresie ochrony praw przedsiębiorców, których katalog określono w art. 9 ustawy. To właśnie te czynności mogą stanowić konkretne wsparcie dla konkretnej firmy.

Działania w zakresie ochrony praw przedsiębiorców

Do istotnych uprawnień rzecznika należy podejmowanie działań w konkretnych postępowaniach. W szczególności rzecznik może zwrócić się o wszczęcie postępowania administracyjnego, wnosić skargi i skargi kasacyjne do sądu administracyjnego, a także uczestniczyć w postępowaniach administracyjnych i sądowo-administracyjnych na prawach przysługujących prokuratorowi. Jest także uprawniony do wniesienia skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego. Rzecznik może także żądać wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa wszczynane z urzędu.

Rzecznik może ponadto występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo wydanie interpretacji przepisów budzących wątpliwości (w tym uchwały Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego).

Kto może liczyć na wsparcie

Wymienione działania rzecznik podejmuje z urzędu lub na wniosek. Z wnioskiem mogą zwracać się do rzecznika przedsiębiorcy lub organizacje przedsiębiorców. Należy mieć na względzie, że pod pojęciem przedsiębiorcy na gruncie ustawy rozumie się mikroprzedsiębiorcę, małego oraz średniego przedsiębiorcę. Każdy taki podmiot może wnieść o podjęcie przez rzecznika określonych działań mieszczących się w zakresie jego kompetencji.

Pomoc rzecznika jest bezpłatna. Warto dodać, że mimo stosunkowo krótkiego okresu funkcjonowania, Rzecznik osiągnął już pewne sukcesy w sprawach indywidualnych przedsiębiorców, jak również przyczynił się do zmiany praktyki stosowania prawa. Warto więc korzystać z jego wsparcia, szczególnie w przypadku, w którym dochodzi do naruszenia praw przedsiębiorcy w związku z działaniem organów administracji.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version