Rząd przedstawił hipotetyczne zmiany, które obejmie Kodeks pracy. Nie chodzi tylko o dłuższy urlop rodzicielski. Rząd chce wprowadzić dwa nowe rodzaje urlopów: urlop opiekuńczy i urlop z powodu siły wyższej

We wtorek odbyła się konferencja prasowa, podczas której rząd przedstawił hipotetyczne zmiany w Kodeksie pracy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami urlop rodzicielski zostanie wydłużony i wprowadzony zostanie urlop opiekuńczy, ale nie tylko. Jakie zmiany w prawie mogą jeszcze zainteresować pracowników?

Urlopy rodzicielskie będą dłuższe. Rząd przedstawia projekt ustawy

– Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy. I dlatego musimy zmieniać nasze regulacje, które będą chronić rynek pracy, ale przede wszystkim będą chronić pracownika. Dobre prawo pracy to bezpieczeństwo, ale i elastyczność, którą wielu poznało w dobie pandemii – przekazał premier. 

Wprowadzamy także dodatkowy urlop opiekuńczy – 5  dni. Wprowadzamy też dodatkowe przerwy w pracy, jeżeli dzień pracy danego pracownika jest dłuższy. Wprowadzamy także zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych. Zmiany porządkują kwestie elastycznego czasu pracy, żeby było sprawiedliwym pojęciem, które daje wymierne korzyści. Słuchamy głosów pracodawców, ale przede wszystkim pracowników. To dobre propozycje dla polskiego rynku pracy.

– powiedział premier. 

Nadchodzą zmiany w Kodeksie pracy. Urlop od siły wyższej i urlop opiekuńczy

Podczas konferencji głos zabrała także Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. – Umowa na czas próbny będzie wiązała się ze zmianami. Zapewniamy to, aby pracownik miał możliwość wystąpienia do pracodawcy po 6 miesiącach od zatrudnienia o umowę na czas nieokreślony – poinformowała . 

– Jeżeli chodzi o urlop rodzicielski, dochodzi 9 tygodni urlopu, który będzie dotyczył ojców. Będzie wynosił 41 tygodni lub 43, jeśli urodzą się np. bliźniaki. W programie „Za życiem” urlop wynosić będzie 65 lub 67 tygodni – mówiła Maląg. 

Szefowa resortu rodziny wyjaśniła też, na czym będzie polegać kolejna zmiana. Chodzi o pięć dni urlopu opiekuńczego. – Nie będzie płatnym, będą mogły z niego korzystać osoby, które muszą zaopiekować się dziećmi lub domownikami. 

– Wprowadzamy urlop od siły wyższej – 16 godzin lub dwa dni kalendarzowe, płatny w połowie – dodała Maląg. 

Kodeks pracy. Więcej informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika

Projekt przewiduje również, że pracodawcy muszą udzielać pracownikom szerszych informacji o warunkach zatrudnienia. Od momentu dopuszczenia pracownika do pracy będzie miał 7 dni na wykonanie pracy.

Zmiany te dotyczą również umów na okres próbny. Pracownicy, którzy przepracowali co najmniej sześć miesięcy, będą mieli prawo ubiegać się o formę zatrudnienia o bezpieczniejszych i przewidywalnych warunkach pracy.

Rząd zajmie się także projektem ustawy o systemach homologacji pojazdów i ich wyposażenia. Przepisy te mają dostosować nasze prawo do regulacji unijnych.

gazeta

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version