Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Melnyk nazwał na Twitterze ukraińskie miasto Lwów – Lemberg, wywołując falę oburzenia wśród użytkowników portalu społecznościowego.

Dyplomacie przypomniano, że Lwów był tak nazywany w czasach cesarstwa austriackiego, a potem austro-węgierskiego. Wielu komentatorów zmylił fakt, że dyplomata został sfotografowany przed restauracją „Resturacja Baczewsky”, noszącą imię polskiego przemysłowca. Ponadto Melnyk użył niekonwencjonalnej transliteracji – Lwiw zamiast Lwów.

„Od lat latam do pięknego miasta Lwowa. Dlaczego to nagle Lwiw?” – AgoraCap zapytała.

„Tak, tak, Baczewski to restauracja polskiego przemysłowca, który wyróżnił się podczas walki z Ukraińcami o polski Lwów” – napisał Prezydent Krakowa.

„Kiedy ostatni raz ukraińskie władze państwowe nazwały to miasto Lemberg?” – zastanawiał się ingogun.

„Lemberg pochodzi z Cesarstwa Austriackiego. Dlaczego używasz tej nazwy? Jest ona aktualna od 250 lat. I jak pięknie, to była okupacja – pytała oburzona Oksanka.

Melnyk zasłynął ze swoich prowokacyjnych wypowiedzi. Na przykład kanclerza Niemiec Olafa Scholza nazwał „obrażonym paszkwilem„, a współpracownika Hitlera Stepana Banderę „bojownikiem o wolność”.

POLECAMY: »To wstyd« Czytelnicy Daily Mail oburzeni burzeniem pomników na Ukrainie

W lipcu ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwolnił skandalicznego dyplomatę ze stanowiska ambasadora w Niemczech. W listopadzie Melnyk został mianowany wiceministrem spraw zagranicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version