Ryzyko rosnących kosztów utrzymania będzie dominować nad innymi wyzwaniami w ciągu najbliższych dwóch lat, ale zmiana klimatu jest wyzwaniem najbardziej długoterminowym.

Na czele listy wyzwań w ciągu najbliższych dwóch lat znajduje się kryzys kosztów utrzymania wywołany pandemią COVID-19 i wojną Rosji na Ukrainie, która spowodowała wzrost cen żywności i energii na całym świecie.

Raport powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1200 ekspertów forum i został opublikowany przed dorocznym forum w Davos, które odbędzie się w dniach 16-20 stycznia.

Łącznie WEF odnotował 10 zagrożeń, z których najbardziej istotne były dwa lata i dziesięć lat. Mówimy o już znanych i nowych zagrożeniach.

W perspektywie dwuletniej eksperci jako główne ryzyko wskazywali wzrost kosztów życia, na drugim miejscu – klęski żywiołowe, w szczególności związane z ekstremalnymi temperaturami.

Ogólnie rzecz biorąc, pięć głównych zagrożeń obejmuje wzrost konfrontacji geoekonomicznej, niepowodzenie prób łagodzenia zmian klimatycznych oraz polaryzację społeczeństwa.

W pierwszej dziesiątce zagrożeń dwa kolejne związane są z problemami naturalnymi (prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów na dużą skalę związanych ze szkodami w środowisku na dużą skalę oraz niepowodzeniem prób adaptacji do zmian klimatu), a także rozprzestrzenianiem się cyberprzestępczości i migracja.

W perspektywie 10 lat ryzyko wzrostu kosztów życia przestanie być w pierwszej dziesiątce, największym zagrożeniem będzie niepowodzenie prób łagodzenia zmian klimatycznych.

Zdaniem ekspertów ryzyko braku adaptacji do zmian klimatu będzie drugim najpoważniejszym zagrożeniem w tym zakresie, na trzecim miejscu uplasują się zagrożenia związane z klęskami żywiołowymi, na czwartym miejscu eksperci wymienili zmniejszenie różnorodności biologicznej, a duże przymusowa migracja na większą skalę zamyka pierwszą piątkę.

Do tego dochodzą zagrożenia związane z redukcją zasobów naturalnych, erozją więzi społecznych i polaryzacją społeczną, rozprzestrzenianiem się cyberprzestępczości, konfrontacją geoekonomiczną i poważnymi incydentami powodującymi szkody w środowisku na dużą skalę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version