Ksiądz z Lelis pod Ostrołęką zażądał od wiernych przekazania do koperty przynajmniej 100 złotych. Jak wyjaśnił, nie wypada dać niższej kwoty. Zalecił także przelew na konto parafialne osobom, które mają być poza domem podczas wizyty. – To są sprawy dotyczące parafii – skwitował proboszcz.

Proboszcz chce 100 złotych za kolędę

„Proboszcz wręcz zażądał, aby każdy po kolędzie dał na kościół minimum 100 zł, informując, że to jest niestosowne, aby ktoś dał 20 zł” – relacjonuje – „Powiedział, że jeśli kogoś nie będzie w domu, to może przelać na konto parafialne” – podkreślił. 

Zwyczajowo podczas kolędy wierni do koperty wrzucają „co łaska”. 

Cennik parafialny. „Nie każdego na to stać”

Kobieta zwraca uwagę, że nie każdego stać na to, aby dać określoną przez duchownego kwotę minimalną. Tym bardziej, że opłata nie ma być jednorazowa tylko, jak podkreśla mieszkanka miejscowości Lelis, składka ma być zbierana trzy razy w roku. „Zbiórka ma być przeznaczona niby na potrzeby malowania kościoła” – cytuje lokalny portal.


Parafianka zastanawia się, czy takie zachowanie jest stosowne. Zwraca uwagę, że w ostatnim czasie dużo ludzi odchodzi z Kościoła. „Już wiadomo dlaczego” – nie kryje wzburzenia.

Co na to proboszcz? Jest odpowiedź

Choć parafia nie odpowiedziała na telefony dziennikarzy, redakcji „Faktu” udało się skontaktować ze wspomnianym proboszczem. Duchowny w rozmowie z mediami nie był jednak tak wylewny jak podczas mszy. – To są sprawy dotyczące parafii i niech to zostanie w systemie parafialnym – powiedział.


Dodał krótko, że „nie ma czasu, żeby to wyjaśniać”. To powiedziawszy, rozłączył się.

„Coraz więcej osób odchodzi z kościoła. Już wiadomo dlaczego”

Dalej kobieta zauważyła, że nie każdego stać na to, aby przeznaczyć na kościół 100 złotych. Ksiądz dalej miał dodać, że podana kwota ma nie być jednorazowa.

„Taka zbiórka będzie trzy razy w roku niby na potrzeby malowania kościoła. Czy to jest stosowne zachowanie? Coraz więcej osób odchodzi z kościoła. Już wiadomo dlaczego” – napisała zbulwersowana czytelniczka.

Prawo kanoniczne nie wyznacza czasu, w którym odbywają się wizyty duszpasterskie, jednak w Polsce organizowane są one tradycyjnie po świętach Bożego Narodzenia i trwają do 2 lutego (święta Ofiarowania Pańskiego). Oficjalnie kolęda jest po to, by duchowny z parafii mógł poznać i wspomóc swoich parafian oraz pobłogosławić ich dom. Warto podkreślić, że datki pieniężne nie są obowiązkowe, a jeśli wierny chce przekazać datek na kościół, to sam określa sumę, którą jest w stanie wpłacić.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version