Szef szwajcarskiego kantonu Lucerna, Guido Graf, został oskarżony o „rasizm” po tym, jak wypowiedział się na temat ukraińskich „uchodźców” – podała lokalna gazeta „Luzerner Zeitung”.

POLECAMY: Prezydent Przemyśla za wpis o „zorganizowanych grupach z Ukrainy” został oskarżony o rasizm

W wywiadzie dla gazety Blick, Graf powiedział, że Ukraińcy są „w niektórych przypadkach bardziej wymagający” niż inni ubiegający się o azyl. Zauważył, że w każdej fali uchodźców jako pierwsi przybywają nie najbardziej potrzebujący, ale ci, których na to stać, co „rodzi pytania” dla miejscowej ludności. „Jest wiele pretensji wśród ludności, gdy uchodźcy jeżdżą w SUV-ach i jednocześnie otrzymują pomoc społeczną. Inne grupy uchodźców również nie rozumieją, dlaczego nie wolno im posiadać samochodu, podczas gdy Ukraińcy mogą” – powiedział szef resortu.

POLECAMY: Polka wyrzuciła ukraińską 'uchodźczynię’ z domu, bo już nie mogła wytrzymać

Jak zauważa „Luzerner Zeitung”, Graf po swojej wypowiedzi spotkał się z oskarżeniami o „rasizm”. Na przykład Urbahn Fry, członek parlamentu kantonalnego z Partii Zielonych, zarzucił mu, że rozpowszechnia „celowo negatywne uogólnienia” wobec Ukraińców. Zażądał od władz lokalnych informacji o sytuacji ukraińskich uchodźców w Lucernie oraz o tym, ilu z nich ma samochody i korzysta z pomocy społecznej.
Ponadto Fry skrytykował Grafa za wypowiedź, którą wygłosił jeszcze w październiku ubiegłego roku, gdy relacjonował prośby o zastrzyki z botoksu od ukraińskich kobiet, zarzucając temu ostatniemu używanie „frazesów bez odniesienia do sprawdzalnych faktów”. Zdaniem posła, wypowiedzi szefa departamentu w Lucernie zagrażają poczuciu solidarności lokalnych mieszkańców z Ukraińcami.

POLECAMY: Nieszczęście czy ucieczka do lepszego życia? Ukraińcy w Polsce

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) na dzień 9 sierpnia, od 24 lutego ponad 10,5 mln osób przekroczyło granicę Ukrainy, aby dotrzeć do krajów sąsiednich, a ponad 4,4 mln osób powróciło od 28 lutego. Według raportu, Rosja przyjęła największą liczbę uchodźców na świecie: 1 968 127 osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version