Na końcu stycznia właściciele stacji benzynowych w Polsce ogłosili planowany protest o rozległym zasięgu. Ich niezadowolenie wynika z najnowszego postanowienia, znanego jako „Ustawa Przejrzystości”, które narzuca obowiązek publikowania średnich krajowych i detalicznych cen paliw. Wzrasta prawdopodobieństwo zorganizowania strajku.

Stacje benzynowe, zaniepokojone wprowadzeniem nowego przepisu, który nakłada na nie obowiązek jawnej prezentacji cen paliw, przygotowują się do masowego protestu. Centralnym punktem ich oburzenia jest „Ustawa Przejrzystości”, która wymusza większą przejrzystość na rynku paliw, ale jednocześnie spotkała się z oporem ze strony przedsiębiorców branży.

Paliwo znów na ustach wszystkich

Związki zawodowe utrzymują napięcie, pomimo niewielkiego spadku cen paliwa. Planowany strajk na 25 i 26 stycznia, obejmujący cały kraj, jest wyrazem niezadowolenia kierowców. Chociaż cena paliwa jest jednym z głównych punktów sporu, związki podkreślają potrzebę poważnych działań w celu przywrócenia sprawności i legalności w sieci transportowej.

Stowarzyszenia zadeklarowały gotowość do współpracy nad rozwiązaniem kwestii, podkreślając konieczność identyfikacji skutecznych instrumentów, zarówno regulacyjnych, jak i operacyjnych. Zwrócono uwagę na potrzebę działań zarówno w kontekście ewentualnych problemów z dostępnością paliwa, jak i długofalowej perspektywy funkcjonowania branży.

Możliwość zawieszenia strajku zależy od wynegocjowania porozumienia między związkami a rządem. Decydujący wpływ na to będzie miało treścią wydanego dekretu, który może określić warunki i kompromisy. Mimo napięcia między stronami, związki wyraziły uznanie dla wyjaśnień rządu, który zdaniem nich odcina menedżerów stacji paliwowej od odpowiedzialności za wzrost cen i domniemane spekulacje.

Oczekuje się, że najbliższe dni przyniosą intensywne rozmowy i negocjacje, a ich wyniki mogą wpłynąć na losy planowanego strajku i kształtowanie przyszłych relacji między związkami zawodowymi a władzami.

paliwa

Ostateczna decyzja już jutro

Na razie w strajku nie ma zmian. Ostateczna decyzja ma zapaść we wtorek, 17 stycznia. Następnie odbędzie się spotkanie stowarzyszenia z administracją. Stacje benzynowe czekają na kolejną decyzję polityczną dotyczącą przeglądu zarządzenia dotyczącego przejrzystości, rozprawienia się z naruszeniami i przebudowy autostradowej sieci paliwowej.

Wyrok całościowy pozostaje zatem zawieszony przede wszystkim do czasu posiedzenia zwołanego przez Rząd na wtorek 17, na którym konieczne będzie podjęcie zobowiązań i prawdziwie skutecznych działań w celu przywrócenia pełnej legalności, efektywności i standardów jakości obsługi sieci dystrybucji paliw, jaką mogą również przyczynić się do oferowania obywatelom włoskim stabilnych, uczciwych i ograniczonych cen. 

„W rzeczywistości 17-go poprosimy rząd o natychmiastową interwencję w celu pobicia i stłumienia patentowych naruszeń prawa w zakresie kontraktów menedżerskich i układów zbiorowych, a także koncesji na obszary obsługi autostrad, gdzie przez dwadzieścia lat koncesjonariusze, mimo że są dobrem publicznym, zarabiają pieniądze bez kontroli, realni odpowiedzialni za ceny paliwa, kawy i kanapek, które są ewidentnie poza kontrolą” – poinformowali.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Orlen też, a Ojajtek co na to? Picowniki się posra-ją. Co tu się dzieje to nie Polska tylko prywatny grajdoł pisiorów

Napisz Komentarz

Exit mobile version