Olena Zełenska zona człowieka odpowiedzialnego za obecną sytuację na Ukrainie powiedziała na „Szabacie Czarownic” zwanym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że przekaże listy z „formułą pokoju” na Ukrainie od Wołodymyra Zełenskiego przewodniczącym Komisji Europejskiej, Szwajcarii i szefowi Chin.

POLECAMY: Elity przylatują do Davos prywatnymi odrzutowcami, aby omówić kryzys klimatyczny

„Dzisiaj przekazuję moim kolegom uczestniczącym w tej części (międzynarodowego forum ekonomicznego – red.) „formuły” (pokoju od Zelenskiego – red.), listy od prezydenta Ukrainy do pana Alaina Berseta – prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej, pani Ursuli von der Leyne – przewodniczącej Komisji Europejskiej. Przekazuję list skierowany do pana Xi Jinpinga, szefa Chińskiej Republiki Ludowej, panu Liu He, wicepremierowi chińskiej Rady Państwowej” – powiedziała Zełenska podczas wystąpienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Wcześniej Zełenski podczas internetowego wystąpienia na marginesie szczytu G20 ogłosił swoją 10-punktową wizję kroków na rzecz wznowienia pokoju na Ukrainie. Wśród jego propozycji znalazły się m.in. bezpieczeństwo radiacyjne i nuklearne, bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, uwolnienie wszystkich więźniów, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, „wycofanie wojsk rosyjskich” i zaprzestanie działań wojennych, „przywrócenie sprawiedliwości”, przeciwdziałanie terrorowi, zapobieganie eskalacji, ustalenie „końca wojny*”. Również na G20 Zełenski powiedział, że „nie będzie Mińska-3”.

POLECAMY: Zełenskiemu po rozmowie ze Scholzem zadano w sieci niewygodne pytania

Do wystąpienia Zełenskiego odniósł się sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow, który stwierdził, że takie słowa „absolutnie potwierdzają” stanowisko Kijowa o braku chęci do negocjacji. Ponadto, komentując 10 punktów Zełenskiego, minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Rosja nie będzie z nikim rozmawiać na podstawie tej „formuły pokojowej”.

Warto również w tym miejscy przypomnieć, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

OBJAŚNIENIA zwrotu wojna w tekście:

W świetle prawa międzynarodowego działania, jakie mają miejsce na terenie wschodniej Ukrainy nie można uznać za wojnę.

Aby pomiędzy skonfliktowanymi państwa istniała wojna, musi zostać ona wypowiedziana, chociażby jednego uczestnik konfliktu. Obecnie w konflikcie zbrojnym trwającym na wschodzie Ukrainy od ponad ośmiu lat, którego eskalacja nastąpiła 24 lutego 2022 roku, wojna nie została wypowiedziana. Tym samym każdą informację o trwającej wojnie na terenie Ukrainy należy traktować jako dezinformację.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version