Często spór w rodzinie odnosi się do zakresu kontaktów z dzieckiem. Bywa, że rodzice małoletniego nie mogą się porozumieć i jedno z nich decyduje się na złożenie wniosku do sądu. Czy jest to zawsze konieczne?

Matylda pochodzi z nieformalnego związku Beaty i Jacka. Dziewczynka ma 11 lat i jest uczennicą szkoły podstawowej. Rodzice nie mieszkają wspólnie. Jacek nawiązał romans z sąsiadką Teklą i po pewnym czasie wyprowadził się z domu. Jacek i Beata są zgodni co do tego, że Matylda powinna mieszkać z matką. Nie mogą porozumieć się co do miejsca, w którym kontakty ojca z córką mają się odbywać. Beata czuje się niekomfortowo, gdy wie, że Matylda spędza czas w domu Tekli. Uważa, że kontakty ojca z dzieckiem powinny być realizowane co do zasady w jej domu, skoro dziecko ma tu swój pokój. Matka zakłada, że ojciec może spędzić czas z dzieckiem na placu zabaw i w parku a także w okolicznym lesie, w którym dziewczynka lubi spacerować. Jacek natomiast chciałby móc bez przeszkód prowadzać dziecko do domu jego obecnej partnerki. Jego zdaniem, dziewczynka może nocować w domu Tekli raz na kilka dni. Takie rozwiązanie bardzo nie podoba się Beacie. Matka Matyldy zastanawia się, czy konieczne jest inicjowanie sporu sądowego, aby ustalić zakres kontaktów ojca z dzieckiem?

W drodze do porozumienia

Należy pamiętać, że rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. To, jaki jest ich zakres zależy od wielu czynników. Istotna jest więź łącząca dziecko z rodzicem, wiek dziecka, jego stan zdrowia, postawa rodziców, warunki lokalowe itp.

W razie sporu rodzice mogą inicjować postępowanie sądowe. W tym celu każde z nich może złożyć wniosek do sądu rejonowego. Nie jest to jednak konieczne. Rodzice mogą samodzielnie, bez niczyjej pomocy, ustalić zakres tych kontaktów. W razie niemożności osiągnięcia konsensusu, mogą zwrócić się o pomoc do mediatora. Mediator w trakcie mediacji mógłby pomóc im osiągnąć porozumienie – być może udałoby się zaprojektować ugodę – takie rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla wszystkich. Natomiast nawet jeśli sprawa trafi do sądu, również i tu rodzice dziecka mogą dążyć do ugodowego zakończenia postępowania. Często udaje się osiągnąć porozumienie – jest zawierana ugoda sądowa. Bywa, że to sąd skieruje strony do mediacji i na etapie postępowania sądowego udaje się zawrzeć ugodę przed mediatorem.

Jeśli rodzice Matyldy nie wypracują porozumienia, być może zdecydują się na prowadzenie postępowania sądowego. W takim wypadku jedno z nich powinno napisać wniosek do sądu. Decyzja sądu – postanowienie w sprawie o kontakty – w znakomitej mierze będzie zależna od stanowisk wnioskodawcy i uczestnika postępowania. Sąd kierował będzie się tym, co jest zgodne z dobrem dziecka.

Przykładowo, sąd mógłby ustalić, że dziecko może w określonych terminach nocować poza domem Beaty.

POLECAMY: Rozwód a dobro dziecka. Czy można orzec o rozwodzie, gdy małżonkowie mają małe dziecko?

Każda sytuacja jest jednak inna – od szczegółów może zależeć wiele. Należy odpowiedzieć na szereg pytań – w szczególności to, jakie relacje łączą Matyldę z jej rodzicami. Czy powinna ona spędzać czasu w domu nowej partnerki ojca? Jak na takie rozwiązanie zapatruje się dziecko?

Warto pamiętać, że kontakty nie obejmują tylko dni w roku szkolnym, ale i okres ferii i wakacji. Gdy dziecko nie uczęszcza do szkoły a jego rodzic ma urlop, niejednokrotnie wspólnie wyjeżdżają i wówczas to rodzic swobodnie decyduje o kwestii noclegu.

Do sprawy o kontakty warto odpowiednio przygotować się – najlepiej jednak rozpoczynając od próby wypracowania ugody. Niejednokrotnie jest ona osiągalna –  dla dobra dziecka.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version