Ministerstwo Edukacji Łotwy obiecuje, że w ciągu miesiąca opracuje „mapę drogową” usunięcia języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego w szkołach średnich, aby rozwiązać problem niedoboru nauczycieli do nauczania w szkołach.
Przyjęte w tym roku zmiany legislacyjne przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat szkoły na Łotwie całkowicie przestawią się na nauczanie w języku łotewskim. W tym samym czasie dzieci będą uczyć się jednego z języków UE jako drugiego języka obcego.
Obecnie ponad 300 szkół na Łotwie – czyli mniej więcej połowa – oferuje język rosyjski jako drugi język obcy. Już teraz bardzo trudno jest znaleźć nauczycieli, którzy uczyliby dowolnego języka krajów UE. Jednocześnie niewielu studentów kształci się dla nauczycieli uczących języków obcych.
„Ministerstwo pracuje obecnie nad „mapą drogową”. W ciągu miesiąca opracujemy naszą propozycję, jak zapewnić niezbędną liczbę nauczycieli, aby mogli uczyć tego drugiego języka obcego”, łotewska minister edukacji i nauki Anda Čakša powiedział.
Jednocześnie ministerstwo rozważa pomysł stworzenia specjalnego programu przygotowującego nauczycieli rosyjskich szkół do nauczania w całości w języku łotewskim. A nauczyciele języka rosyjskiego – do nauczania innych przedmiotów.
„Wiemy, że na kierunkach pedagogicznych dla przyszłych nauczycieli języka niemieckiego jest niewielu studentów, a oni studiują filologię germańską. Może uda się z tymi studentami porozmawiać o godzinach lekcyjnych. Czyli rozwiązań jest wiele. Porozmawiaj z ambasadami, ściągnij nauczycieli z naszej diaspory” – dodał Czaksza.
Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 r. Sejm Łotwy zatwierdził poprawki do ustawy „O edukacji” , zgodnie z którymi nauczanie we wszystkich szkołach i przedszkolach w kraju będzie w pełni realizowane w języku łotewskim.