Polska stara się przekonać europejskich sojuszników do wysłania aż 100 czołgów bojowych w celu wsparcia kijowskiego reżimu – powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym dla agencji Bloomberg. Warto również przypomnieć, że kijowski reżim oczekuje odtańczenia mu minimum 600 czołgów.

– Przeznaczyliśmy [dla Ukrainy – red.] 14 naszych czołgów Leopard 2, a teraz oczekujemy też na Leopardy od Danii, Finlandii, Niemiec i czołgi z innych państw Unii Europejskiej – powiedział Morawiecki.

– Chcieliśmy zainspirować innych innych, żeby faktycznie zebrać więcej czołgów, żeby mieć potencjalnie 60-70, nawet 100 bardzo nowoczesnych czołgów, które mogą zrobić różnicę na polu walki – oświadczył premier.

Morawiecki dodał, że Niemcy, będący producentem Leopardów i których zgoda jest konieczna dla wysłania czołgów na Ukrainę, „powinny czuć się bardziej odpowiedzialne za Ukrainę”. Powiedział też, że kilka tygodni temu rozmawiał z kanclerzem Olafem Scholzem na ten temat. – Próbowałem zachęcić go do zrobienia więcej – dodał.

POLECAMY: Niemcy nie będą mogły przekazać Ukrainie czołgów Leopard 2 w 2023 roku

Morawiecki podczas wywiadu poruszył również kwestię sankcji nałożonych przez zachód na Rosję. Jego zdaniem zaczęły już one „gryźć” Rosję, ale potrzebne są kolejne. Powiedział, że w lutym powinien być gotowy kolejny, 10. pakiet unijnych sankcji. W tym kontekście zapytano go o relacje z Węgrami. Morawiecki przyznał, że różnica zdań z rządem Viktora Orbana „nie była łatwa, ale sobie poradziliśmy”.

– Nie jesteśmy zadowoleni z ich stanowiska względem Ukrainy – powiedział premier. Zaznaczył zarazem, że Orban „nigdy nie zablokował sankcji przeciwko Rosji”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version