Polska armia jest coraz większa. 9 stycznia 2023 r. powstała 1. Dywizja Piechoty Legionów. W tym samym czasie Wojsko Polskie wystosowało wezwanie do ćwiczeń wojskowych dla rezerwistów. W 2023 r. ma zostać powołanych 250 tys. osób. Mają dwa tygodnie na zgłoszenie się do jednostek wojskowych. Zobacz, kto rozmawia przez telefon

Ok. 200 tys. rezerwistów dostanie w tym roku wezwanie na ćwiczenia wojskowe. Ponadto ok. 3 tys. osób, które nie otrzymały wcześniej konkretnego przydziału wojskowego, lecz wykonują szczególnie przydatne zawody, m.in. lekarze, informatycy, zawodowi kierowcy.

Kto zostanie powołany na ćwiczenia wojskowe?

Jak stwierdził płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Biura Rekrutacji, na szkolenia będą powoływani głównie rezerwiści, którzy już służyli w wojsku oraz mają nadany przydział mobilizacyjny w wybranej jednostce. Ma ich być ok. 200 tys. i jest to liczba taka sama, jak w poprzednich latach. Wezwania do stawienia się mogą otrzymać rezerwiści w stopniu szeregowego, w wieku do 55 lat. W przypadku oficerów i podoficerów górna granica wieku jest wyższa, wynosi 63 lata.

– Nie ma żadnych drastycznych zmian w zakresie powoływania i realizacji szkoleń wojskowych – zapewniał płk Bryś.

Odniósł się w ten sposób do niektórych medialnych doniesień, które straszyły dużą liczbą wzywanych na ćwiczenia, wobec obecnej wojny w Ukrainie.

Wojsko wzywa! MON szykuje powołania na ćwiczenia rezerwy w 2023 r.

Nowa dywizja w polskiej armii to więcej nowoczesnego sprzętu i żołnierzy. W styczniu 2023 r. armia liczy 164 tys. żołnierzy, ale to nie wszystko. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało liczbę osób, które mogą być powołane w 2023 r. do czynnej służby wojskowej, oraz tych, które mogą pełnić służbę w rezerwie.

W sumie wezwanie do armii może dostać 250 tys. żołnierzy rezerwy, o ile nie skończyli 55 lat lub nie pełnią jakiejś ważnej funkcji. W przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia. 

Kto dostanie powołanie na ćwiczenia wojskowe w 2023 r. 

MON zaznacza, że będzie możliwość wyboru terminu ćwiczenia i jednostki. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji w ciągu 14 dni. Odmowę trzeba będzie uzasadnić, np. stanem zdrowia lub sytuacją zawodową.

Z wezwaniami na ćwiczenia, w pierwszej kolejności powinni się liczyć ci, którzy wykonują zawody przydatne armii: lekarze pielęgniarki, informatycy kierowcy i prawnicy.

Ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • ćwiczeń wojskowych – do 200 000 żołnierzy rezerwy, w tym 200 z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska służbowe w strukturach wojennych, na których są wymagane wyższe niż posiadają obecnie kwalifikacje wojskowe. Ponadto w ramach ww. limitu planuje się realizację programu („Legia Akademicka”) ukierunkowanego na studentów – ochotników zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego realizowanego na bazie szkolnictwa wojskowego we współpracy z uczelniami cywilnymi;

Aktywna rezerwa w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • aktywnej rezerwy – do 10 000 żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony:

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa w 2023 r.

W 2023 r. MON przewiduje odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach:

  • dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – do 28 580 osób, w tym w trakcie kształcenia, które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej) – ochotnicy niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat życia; osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju; osoby, które stale zamieszkując za granicą wróciły do kraju i meldują się na pobyt stały;

Ćwiczenia wojskowe dla chętnych. Harmonogram

Program „Trenuj z wojskiem w ferie” ruszy 14 stycznia 2023 a zakończy się 25 lutego. Ćwiczenia wojskowe w tym czasie odbędą się falowo – w każdym tygodniu szkolenia będą organizowane w różnych częściach Polski. Szczegółowy harmonogram został przedstawiony przez Wojsko Polskie już w dniu rozpoczęcia zapisów i wygląda następująco:

  • 14.01.2023 – Zamość, Tomaszów Mazowiecki, Rzeszów, Ustka, Bielsko-Biała, Wesoła,
  • 21.01.2023 – Lublin, Dęblin, Sieradz, Rzeszów, Lębork, Białystok, Giżycko,
  • 28.01.2023 – Lublin, Bartoszyce, Toruń CSWOT, Grudziądz, Kraków, Kielce, Poznań, Bielsko-Biała, Kłodzko,
  • 4.02.2023 – Gołdap, Bydgoszcz, Wędrzyn, Kraków, Opole, Zegrze,
  • 11.02.2023 – Toruń CSAIU, Bydgoszcz, Kielce, Świętoszów, Wesoła. Stargard,
  • 18.02.2023 – Kłodzko, Zegrze, Wrocław 10pdow, Szczecin,
  • 25.02.2023 – Warszawa, Grudziądz, Wrocław AWL, Toruń CSWOT, Wędrzyn, Świętoszów, Opole.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Duda chce wysłać naszych chłopców jako mięso armatnie do ukrów. Dość tego powstrzymajcie szaleńców z nierządu, obcych co niszczą nasza Ojczyznę

Napisz Komentarz

Exit mobile version