Resort zarządzany przez Przemysława Czarnek opublikował dwa rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu maturalnego znalazła się możliwość przystąpienia od roku szkolnego 2025/2026 do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego. Egzamin ten będzie dotyczył zarówno absolwentów szkół nowego liceum i technikum, jak i absolwentów szkół przed reformą z 2017 r.

Obecnie w grupie języków obcych nowożytnych, jakie można zdawać na maturze, są: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i język włoski. Zgodnie z projektem grupa ta ma zostać rozszerzona od roku szkolnego 2025/2026 o język ukraiński.

Obecnie język ukraiński wprawdzie jest na maturze, ale tylko jako język mniejszości narodowej. Do egzaminu z tego przedmiotu obowiązani są przystąpić absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej, w których zajęcia prowadzono w języku ukraińskim.

W uzasadnieniu do projektów nowelizacji, wprowadzenie możliwości zdawania matury z języka ukraińskiego tłumaczone jest napływem ukraińskich uchodźców. Zdaniem antypolskich polityków ich liczebność w Polsce miałaby sprawić, że wśród młodych Polaków wzrośnie zainteresowanie „Ukrainą” i językiem ukraińskim.

POLECAMY: Lublinianie biją »uchodźców«, domagając się ich powrotu na Ukrainę

“Szeroki napływ do Polski obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium tego państwa może mieć wpływ na większe zainteresowanie Polaków tym krajem, jego językiem i kulturą. Mając na uwadze powyższe proponuje się umożliwienie wyboru języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego zdawanego na egzaminie maturalnym” – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

“Proponowana zmiana umożliwi, od roku szkolnego 2025/2026, przystępowanie do egzaminu maturalnego z języka ukraińskiego jako języka obcego nowożytnego wszystkim absolwentom starego ustroju szkolnego (absolwentom będącym obywatelami Ukrainy, jak i obywatelom polskim) – z wyjątkiem absolwentów szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej (mniejszości ukraińskiej), którzy mieli obowiązek przystąpić do egzaminu z języka mniejszości jako przedmiotu obowiązkowego” – podkreślono w uzasadnieniu do projektu.

Na dwa lata przed pierwszym egzaminem z języka ukraińskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje informatory zawierające m.in. przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na egzaminie maturalnym. Dodatkowo, konieczne stanie się przygotowanie materiałów na szkolenia dla kandydatów na egzaminatorów z języka ukraińskiego, przeprowadzenie szkoleń i utworzenie ewidencji egzaminatorów z tego przedmiotu, a także zwerbowanie samych egzaminatorów i przygotowanie arkuszy egzaminacyjnych.

Projektowane nowelizacje rozporządzeń mają wejść w życie 1 września 2023 r., aby Centralna Komisja Egzaminacyjna mogła się wywiązać z tych obowiązków.

Przypomnijmy, że w Polsce maturzysta musi obowiązkowo przystąpić łącznie do czterech egzaminów pisemnych. Trzeba zdawać maturę z języka polskiego, matematyki i z języka obcego nowożytnego, przynajmniej na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowy jest też przynajmniej jeden pisemny egzamin z przedmiotu do wyboru, na poziomie rozszerzonym (maksymalnie można przystąpić do pięciu takich egzaminów). Obowiązkowe są też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego nowożytnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version