Raiffeisen Bank International (RBI) odpowiedział na żądanie Narodowego Banku Ukrainy (NBU) dotyczące opuszczenia rynku rosyjskiego.
„RBI rozważa wszystkie strategiczne opcje dotyczące przyszłości Raiffeisenbank Russia, w tym starannie zaplanowane wyjście z banku. Jednak biorąc pod uwagę złożoność sytuacji oraz uwzględniając środki ograniczające nałożone przez Federację Rosyjską, proces ten trwa” – podała grupa RBI w komentarzu opublikowanym na stronie internetowej Raiffeisenbank Ukraina.
Instytucja finansowa zaznaczyła, że bank nie prowadzi działalności w Donbasie i na Krymie.
„RBI posiada bank zależny w Federacji Rosyjskiej, który jest odrębną osobą prawną i jest zobowiązany do prowadzenia działalności zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem rosyjskim” – dodała spółka.
Bank poinformował też, że przeprowadził już redukcję akcji kredytowej w Rosji. Portfel kredytowy skurczył się ponoć o jedną czwartą.
POLECAMY: FT ujawnia problemy ze sprzedażą zagranicznych banków w Rosji
Wcześniej Narodowy Bank Ukrainy zażądał, aby międzynarodowe banki na stałe wycofały się z rynku rosyjskiego. Według agencji, NBU wielokrotnie kontaktował się i odbywał spotkania z międzynarodową społecznością finansową, wzywając sektor bankowy i ubezpieczeniowy do zaprzestania działalności gospodarczej w Rosji i na Białorusi. Wśród banków, z którymi kontaktował się regulator są Raiffeisen Bank International, Intesa Sanpaolo, OTP Bank, ING Bank i Credit Agricole.
NBU podał, że pojawiły się informacje, iż banki międzynarodowe udzielały preferencyjnych warunków kredytowania uczestnikom specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie oraz że posługiwały się nazwami DNR i LNR. Zdaniem ukraińskiego regulatora świadczy to o tym, że oświadczenia składane przez organizacje odbiegają od stanu faktycznego.
W październiku ubiegłego roku prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził listę 45 instytucji kredytowych, dla których transakcje z akcjami nieprzyjaznych nierezydentów są zabronione bez specjalnego zezwolenia. Należy do niego między innymi Raiffeisenbank.
Publikacja finansowa Frank RG na początku września z powołaniem się na źródła napisała, że VTB negocjuje o wymianie aktywów swojej spółki zależnej VTB Bank Europe na rosyjskie fundusze RBI i stara się uzyskać zgodę EBC na tę transakcję. Sam Raiffeisen Bank International skomentował wówczas, że analizuje wszystkie opcje strategiczne dla swojej rosyjskiej spółki zależnej, w tym wycofanie się z aktywów w tym kraju. Jak powiedział w listopadzie ubiegłego roku prezes VTB Andrej Kostin, schemat wymiany nie znalazł jeszcze rozwiązania na poziomie politycznym.