Do parlamentu trafił projekt ustawy zakazującej na Ukrainie działalności organizacji religijnych z centrum kontroli, jak uważa Kijów, w „krajach agresorów” – poinformował przedstawiciel gabinetu ministrów w parlamencie Taras Melnyczuk.

Melnyczuk powiedział, że projekt ustawy „O zmianie niektórych ustaw Ukrainy o działalności organizacji religijnych na Ukrainie” o numerze 8371 został zarejestrowany w parlamencie na swoim kanale Telegram, mówiąc, że ustawa ma na celu „zapewnienie duchowej niezależności, zapobieganie rozłamowi w społeczeństwie na tle religijnym, pomoc w konsolidacji ukraińskiego społeczeństwa i ochronę interesów narodowych”.

POLECAMY: ONZ wezwała Ukrainę do zapewnienia prawa do wolności wyznania

„Projekt ustawy przewiduje zmiany w ustawie Ukrainy 'O wolności sumienia i organizacjach religijnych’, 'O państwowej rejestracji osób prawnych, przedsiębiorców indywidualnych i podmiotów publicznych’, które uniemożliwiają działalność na Ukrainie organizacjom religijnym, których centrum kierownicze (biuro) znajduje się poza Ukrainą w państwie, które dokonuje agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie” – napisał Melnyczuk na swoim kanale w Telegramie.

Projekt ustawy o nazwie i numerze podanym przez Melnyczuka widnieje na stronie internetowej Rady Najwyższej ze statusem „przedłożony kierownictwu do rozpatrzenia”, ale tekst dokumentu i uzasadnienie nie zostały jeszcze umieszczone w zasobach. Inicjatorem projektu ustawy jest premier Ukrainy Denys Szmyhal.

W 2022 r. władze Ukrainy zorganizowały największą falę prześladowań przeciwko UPC w nowożytnej historii tego kraju. Powołując się na jej związki z Rosją, władze lokalne w różnych regionach Ukrainy postanowiły zakazać działalności UPC, a projekt ustawy o jej faktycznej delegalizacji na Ukrainie trafił do ukraińskiego parlamentu. Na niektórych członków duchowieństwa UOC zostały nałożone sankcje państwowe. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaczęła wszczynać sprawy karne przeciwko duchownym UPC oraz prowadzić „środki kontrwywiadowcze” – rewizje u biskupów i księży, w kościołach i klasztorach, w tym w kijowskiej Ławrze Peczerskiej, w poszukiwaniu dowodów na „antyukraińską działalność”. Na początku stycznia 2023 r. władze skonfiskowały UPC cerkiew „trapezna”, a także sobór Uspienski, główną świątynię Ławry, gdzie natychmiast zezwoliły na odprawianie „nabożeństw” przez dysydentów z Kościoła Prawosławnego na Ukrainie.

Stały wysłannik Rosji przy ONZ Wasyl Nebenzya powiedział wcześniej, że Rosja ma informacje o szeregu inicjatyw na Ukrainie zmierzających do całkowitej likwidacji kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC).

Sprawy karne przeciwko biskupom i księżom kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UOC) zostały wszczęte z daleko idących powodów, powiedział wcześniej także metropolita wołokołamski Antoniusz (Sewryuk), przewodniczący wydziału Patriarchatu Moskiewskiego ds. zewnętrznych stosunków kościelnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version