Mieszkańcy Krakowa alarmują o drastycznym wzroście cen za ogrzewanie mieszkań i ciepłą wodę. Rachunki są większe nawet o kilkaset złotych miesięcznie. Podwyżki dotykają też mieszkańców innych miast w Polsce. W Piotrkowie Trybunalskim ponad tysiąc ludzi wyszło na ulicę, grożąc burmistrzowi miasta wywiezieniem taczką do jeziora.

Wraz z początkiem roku krakowskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które korzystają z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, otrzymały informację o sporych podwyżkach za ogrzewanie i ciepłą wodę dostarczane przez miejską spółkę. O podwyżkach zostali już poinformowani mieszkańcy.

Ceny za sieciowe ogrzewanie gazem będą wyższe „tylko” o 40% w 2023 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło 17 stycznia br. dodatkowe rozwiązania prawne, chroniące odbiorców ciepła systemowego.

W projekcie ustawy proponowane jest nowe narzędzie przeznaczone do ochrony odbiorców w postaci gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, do których ciepło jest dostarczane za pośrednictwem sieci ciepłowniczej i wytwarzane przez przedsiębiorstwa energetyczne zobowiązane i niezobowiązane do uzyskania koncesji na wytwarzanie ciepła.

Projektowana regulacja będzie obowiązywała od 1 lutego 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. i zapewni wsparcia dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej przez pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych prowadzących działalność niekoncesjonowaną i koncesjonowaną w zakresie wytwarzania ciepła wynikających ze wzrostu kosztów ogrzewania przez wyrównanie, w celu ograniczenia wzrostu opłat za ciepło na określonym poziomie.

W efekcie proponowanych zmian przez MKiŚ odbiorcy ciepła nie zapłacą za 1 GJ netto więcej niż 40% ceny netto po 30 września 2022 roku, tj. przed wprowadzeniem systemu rekompensat ustawą z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. 

Różnica pomiędzy ceną maksymalną a ceną wynikającą z cennika lub taryfy zatwierdzanej przez Prezesa URE, zostanie wyrównana sprzedawcy ciepła przez Zarządcę Rozliczeń

Niestety wiele osób krytykuje rozwiązania wprowadzone przez MKiŚ argumentując że reakcja ministerstwa ta jest zbyt spóźniona, a ceny bazowe z września 2022 r. nie odpowiadają aktualnym cenom i trendom spadkowym na rynkach gazu ziemnego na podstawie, których będą wprowadzone ograniczenia cen za ogrzewanie sieciowe.

Jednak nie tylko powyższe czynniki wpływają na to że ceny za ogrzewanie i ciepło sieciowe rośnie.

Rachunki za ogrzewanie domu prądem w 2023 roku wzrosną o 2000 zł

W trudniejszej sytuacji, choć jednocześnie z szansą na znacznie większą bonifikatę, będą w przyszłym roku gospodarstwa domowe ogrzewające domy i mieszkania energią elektryczną, zwłaszcza za pomocą pieców akumulacyjnych, generujących znacznie większy pobór. W ich przypadku „zamrożenie” stawek za pierwsze 2000 kWh zużycia w 2023 roku niewiele zmieni, bowiem np. ogrzanie 100 m2 może pochłaniać ok. 10 000 kWh rocznie.

Za pozostałe 8000 kWh odbiorcy ci zapłacą już znacznie więcej, choć nadal będzie to cena regulowana – 693 zł/MWh. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze 5 zł/MWh akcyzy i 23% VAT. W efekcie stawka za prąd wzrośnie ostatecznie do niemal 86 gr/kWh brutto.

Cena maksymalna dotyczyć będzie jednak zarówno godzin szczytowych, jak i pozaszczytowych w taryfach G12 czy G12w, z jakich korzystają osoby ogrzewające mieszkania prądem. W praktyce w tańszych godzinach zużywają oni zwykle 50-60% całej energii. W tym roku płacą za nią 31 gr/kWh brutto, a w 2023 roku już 86 gr/kWh brutto, a więc o ponad 170% więcej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Jak może być dobrze? Gaz kupujemy od Niemców, węgiel oddajemy za darmowe ukrom. Prąd kupujemy od Niemców i też im oddajemy ukrom. Ot chodziło porozumieniu centrum vel pis

Napisz Komentarz

Exit mobile version