Podstawowe przepisy dotyczące kontaktów z dzieckiem wynikają z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W tekście przybliżamy je i wyjaśniamy kluczowe zagadnienia.

Paulina jest córką Jana i Heleny. Rodzice Pauliny nie zawarli związku małżeńskiego. W zeszłym roku partnerzy zdecydowali, że rozstaną się – mieli dość kłótni o późne powroty Jana z pracy. Helena źle znosiła zerwanie; ostatecznie postanowiła, że nie będzie akceptowała częstych kontaktów Jana z córką. Jan natomiast chciał regularnie odbierać córkę ze szkoły i spędzać z nią czas. To, w jaki sposób Jan powinien uzgadniać chęć spędzenia czasu z dzieckiem, stanowiło kość niezgody. Jan uważał, że nie musi z wyprzedzeniem informować matki, że odbierze dziecko ze szkoły, natomiast Helena twierdziła, że w każdym przypadku powinna wyrazić zgodę na to, że to Jan odbierze Paulinę z placówki – dzięki takiemu rozwiązaniu chciała ograniczyć częstotliwość ich spotkań. Ostatecznie Jan uznał, że powinien zainicjować postępowanie o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Chciałby, aby to sąd zdecydował o zakresie kontaktów. Helena ma nadzieję, że sąd nie uwzględni wniosku ojca.

POLECAMY: Kontakty z dzieckiem – podstawowe zasady

Kontakty z dzieckiem

Kluczowe przepisy dotyczące kontaktów z dzieckiem są wyszczególnione w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Co z tego wynika? Kontakty z dzieckiem nie mogą być rozpatrywane wyłącznie w kategorii uprawnienia rodzica do ich realizacji. Rodzice powinni pamiętać, że to również ich obowiązek. Kontakty powinny zawsze uwzględniać dobro dziecka, jego potrzeby.

W niektórych przypadkach kontakty mogą być zakazane lub ograniczone, o ile jest to zgodne z dobrem dziecka. Zmiana sytuacji życiowej rodzica może uzasadniać modyfikację zasad realizowania kontaktów z dzieckiem, ale w każdym przypadku kontakty powinny być tak ustalane, by było to zgodne z dobrem dziecka.

Różne możliwości

To, jaką decyzję podejmie sąd w sprawie małoletniej Pauliny, zależy od szeregu kwestii. Kluczowe jest to, co jest zgodne z dobrem dziecka. Co do zasady dziecko powinno mieć regularne kontakty z rodzicami i innymi bliskimi. To ważne dla jego rozwoju. Sąd decydując o zasadności wniosku zwróci uwagę na szereg kwestii. Aby mógł ustalić stan faktyczny w sprawie, konieczne będzie przeprowadzenie szeregu dowodów. Wiele informacji uda się najpewniej uzyskać dzięki przesłuchaniu rodziców dziecka. Być może celowe okaże się wysłuchanie małoletniej.

Warto jednak pamiętać, że w sprawach tego rodzaju celowe jest prowadzenie mediacji – być może dzięki pomocy mediatora uda się wypracować porozumienie. Dobrym rozwiązaniem może być również zawarcie ugody sądowej. Jeśli polubowne rozwiązanie sporu nie będzie możliwe, orzeczenie o władczym charakterze wyda sąd.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version