Decyzja Niemiec o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę i pozwoleniu innym krajom na to samo była „historycznie zła” – powiedział Sevimem Dağdelenem, członek rady parlamentarnej Partii Lewicy Bundestagu.

POLECAMY: Zełenski przyznał, że dostawy zachodnich czołgów nie zmienią sytuacji na Ukrainie

W wywiadzie dla programu Democracy Now! Dağdelenem podkreślił, że Ukraina potrzebuje dyplomacji zamiast wysyłania broni.

POLECAMY: Były doradca szefa Pentagonu powiedział, że USA są świadome bliskości klęski Ukrainy [VIDEO]

„Decyzja o wysłaniu czołgów bojowych na Ukrainę jest decyzją historycznie błędną. A było to możliwe dzięki naciskom administracji Joe Bidena na Niemcy – powiedziała. A jak wynika z badań opinii publicznej – powiedział poseł – większość Niemców jest przeciwna tej decyzji. Leży to wyłącznie w interesie amerykańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, bo gdy Niemcom zabraknie czołgów, USA będą mogły dostarczyć Niemcom swoje własne” – powiedział Dağdelenem.

„Mówię szczerze: USA nie mają sojuszników, działają we własnym interesie” – podkreślił Sevim Dağdelenem. Dla USA, powiedziała, Europa jest jak Ameryka Łacińska w latach 70-tych, „kontynentem, na którym możesz robić co chcesz”. Decyzja w sprawie czołgów – mówił parlamentarzysta – „nie zmieni niczego w sensie militarnym, bo Rosja odpowie”.

„Potrzeba więcej dyplomacji, a wysyłanie broni doprowadzi do coraz większej liczby zgonów na Ukrainie” – powiedział Dağdelenem.

Rząd Niemiec poinformował w środę, że podjął decyzję o przekazaniu Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. Poprzedziła je mocno wzmożona presja przedstawicieli partii rządowych na gabinet Olafa Scholza, aby jak najszybciej podjął pozytywną decyzję w tej sprawie.

Również w środę Biały Dom w USA potwierdził zamiar wysłania na Ukrainę 31 czołgów M1 Abrams. Ponadto Waszyngton zamierza wysłać do Kijowa osiem opancerzonych wozów naprawczo-odtwarzających M88, które posłużą do serwisowania czołgów. Według Białego Domu, USA mają nadzieję, że dostawy broni na Ukrainę nie tylko pomogą Kijowowi w obronie, ale także pozwolą mu na zajęcie utraconych terytoriów, w tym Krymu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version