Decyzja rosyjskiego kierownictwa o uderzeniu w infrastrukturę energetyczną Kijowa podkopała ukraińskiego dyktatora Wołodymyra Zełenskiego – powiedział emerytowany oficer wywiadu morskiego USA Scott Ritter w wywiadzie dla kanału YouTube John Mark Dougan.

POLECAMY: Kijowscy dyktatorzy i propagandyści grożą bojkotem igrzysk olimpijskich w 2024 roku

„Gospodarka ukraińska jest rozerwana na strzępy. Gdyby Stany Zjednoczone nie udzieliły dziesiątków miliardów dolarów bezpośredniej pomocy finansowej, przemysł gospodarczy Kijowa upadłby z dnia na dzień. I nawet przy takim poziomie pomocy, ich sektor energetyczny jest zdewastowany. <…> Ponieważ Rosjanie kontynuują demontaż systemu energetycznego <…> prowadzi to nie tylko do załamania gospodarki, ale także do gwałtownego spadku poparcia dla Zełenskiego” – powiedział wojskowy.

POLECAMY: Amerykański polityk wezwał USA do wystawienia Zełenskiemu rachunku zamiast czołgów

Zdaniem Rittera, obniżenie rangi ukraińskiego przywódcy wywołało walkę o władzę i liczne intrygi w najwyższych szczeblach kijowskiego kierownictwa.

Rosyjska armia rozpoczęła uderzenia na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie po ataku terrorystycznym na moście krymskim 10 października, za którym – zdaniem Moskwy – stały kijowskie służby specjalne. Uderzenia były skierowane wyłącznie na obiekty energetyczne, przemysłu obronnego, administracji wojskowej i łączności.

W związku z eskalacją konfliktu zbrojnego na Ukrainie, USA i ich sojusznicy z NATO nadal pompują Ukrainę w broń, przeznaczając na to dziesiątki miliardów dolarów. Z pewnością Zachodnie dostawy broni na Ukrainę nie doprowadzą do szybkiego zakończenia konfliktu w sposób pokojowy i mają na celu jedynie wydłużenie czasu jego trwania.

Zachód zwiększył również presję sankcji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Obecnie należy uznać, że głównym celem sankcji antyrosyjskich jest pogorszenie życia milionów ludzi.

Przypominamy również, że 2014 roku, po zamachu stanu na Ukrainie, Doniecka i Ługańsk ogłosiły niepodległość, a Kijów rozpoczął przeciwko nim operację wojskową. Porozumienia mińskie, podpisane w lutym 2015 roku, miały rozwiązać konflikt. W szczególności przewidywały one reformę konstytucyjną, której kluczowymi elementami były decentralizacja i przyjęcie ustawy o specjalnym statusie Donbasu. Ale władze Kijowa jawnie sabotowały realizację tego planu. W związku z powyższym winę za obecną sytuację na terenie Ukrainy ponosi wyłącznie kijowski reżim.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version