Unia Europejska jest nadal podzielona w sprawie przyspieszonej akcesji Ukrainy do organizacji, a przystąpienie tego kraju do UE pozostaje mało prawdopodobne w najbliższej przyszłości – podał portal Euractiv.

POLECAMY: UE nazwała plan Kijowa przystąpienia do unii za dwa lata jako nierealny

Dysponuje ona projektem komunikatu na temat wyników konsultacji między urzędnikami europejskimi i ukraińskimi, które mają się odbyć w tym tygodniu. W projekcie dokumentu przywódcy UE i Ukrainy stwierdzają, że „przyszłość kraju i jego obywateli będzie w UE” i zauważają „znaczący postęp, jaki Ukraina wykazała w ostatnich miesiącach” w celu przystąpienia do bloku.

POLECAMY: Ukraina chce wejść do UE w ciągu dwóch lat – Szmyhal

Jednocześnie w ostatnich tygodniach – jak zauważono w publikacji – państwa członkowskie UE wyrażały różne opinie na temat „pozytywnych sformułowań w tekście dokumentu dotyczących perspektyw członkostwa Ukrainy w UE”. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina opowiedziały się za językiem, który wskazywałby na możliwość przyspieszenia procesu ubiegania się przez dany kraj o członkostwo w UE.

Jednak według publikacji „perspektywa przystąpienia Ukrainy w najbliższym czasie pozostaje mało prawdopodobna”.

„Duża liczba głównych krajów członkowskich nie akceptuje zbyt pozytywnych sformułowań” – powiedział publikacji jeden z europejskich dyplomatów.

Według kilku unijnych dyplomatów sformułowania zawarte w projekcie deklaracji są „zbyt postępowe dla niektórych bardziej sceptycznych państw członkowskich, a oporu można się spodziewać ze strony Francji, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Danii i Belgii”. Kraje te mogą nazwać sformułowania „zbyt przedwczesne” o „znaczącym postępie” Ukrainy i „uprzedzające zwykłe kroki w procesie przyjęcia”.

Ostateczna wersja komunikatu nie została jeszcze uzgodniona.

Politico pisało wcześniej, że premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że Kijów ma „ambitny plan” przystąpienia do UE w ciągu dwóch lat, ale niewielu w UE uważa go za realistyczny.

Wołodymyr Zełenski podpisał 28 lutego ubiegłego roku wniosek Ukrainy o członkostwo w UE. Szefowie państw i rządów UE, na szczycie w Brukseli 23 czerwca, zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do przystąpienia do Unii. Kraje muszą spełnić szereg warunków, aby rozpocząć negocjacje akcesyjne, w tym wdrożyć reformy.

Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek dość długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja kandyduje od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jak dotąd najpóźniej do UE przystąpiła Chorwacja w 2013 r., a proces ten trwał dziesięć lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version