Podczas swojej wizyty, prezydenci Bułgarii i Węgier, Rumen Radew i Katalin Novak, stwierdzili, że nie uważają dostarczania dodatkowej broni Ukraińcom za rozwiązanie konfliktu na tej terytorium.

POLECAMY: Prezydent Chorwacji Zoran Milanović wyraził sprzeciw wobec wysyłania jakiejkolwiek broni Ukrainie

Podczas wizyty Novaka w Bułgarii, na wspólnej konferencji prasowej, obaj prezydenci omawiali konflikt na Ukrainie. Novak wyraziła przekonanie, że dostarczanie broni Ukraińcom nie pomoże w rozwiązaniu konfliktu i potrzebne jest zapobieganie eskalacji i jak najszybsze doprowadzenie do porozumienia pokojowego. Prezydenci rozmawiali też o mniejszościach narodowych i etnicznych na Ukrainie, nielegalnej migracji i kryzysie demograficznym. Obiecywali zrobić wszystko, co możliwe, by zagwarantować prawa mniejszościom na Ukrainie.

Podczas spotkania z dziennikarzami, Novak zwróciła uwagę na ważność swobodnego używania języka węgierskiego przez Węgrów mieszkających na Zakarpaciu. Wypowiedziała się też na temat konieczności zachowania praw etnicznych dla Węgrów na Ukrainie, które według niej są niechronione ze względu na niedawne zmiany w prawie.

Podczas konferencji prasowej, Novak powiedziała, że Węgry są zaniepokojone sytuacją Węgrów mieszkających na Zakarpaciu i ich prawami etnicznymi. Oświadczyła, że wysłała już list w tej sprawie do ukraińskiego prezydenta, ale bez odpowiedzi. Zwróciła uwagę, że Ukraina musi zagwarantować prawa mniejszości narodowych i etnicznych, jeśli chce kiedykolwiek stać się członkiem UE. Radew dodał, że oba kraje uważają, że konflikt na Ukrainie nie zostanie rozwiązany poprzez dostarczanie broni, ale poprzez dialog i działania dyplomatyczne.

„Eskalacja konfliktu zagraża bezpieczeństwu całej Europy, gdyż zamienia się to w wojnę na wyniszczenie nie tylko walczących krajów, ale także europejskich gospodarek i systemów społecznych” – powiedział Radew.

„Jesteśmy przekonani, że rozwiązania tego konfliktu nie da się osiągnąć poprzez zwiększenie dostaw broni, a jedynie poprzez wykazanie woli dialogu i dyplomacji. Napięcia muszą zostać poddane deeskalacji, a działania wojenne muszą się zakończyć” – podkreślił.

Prezydenci Węgier i Bułgarii omówili także dwustronną współpracę w sektorze energii, uzgadniając współpracę w zakresie dostaw energii i podkreślając ważność rozwoju energetyki jądrowej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version