Blisko czterdziestu azylantów z Ukrainy mieszkających w szwajcarskiej Lucernie poskarżyło się do lokalnego sądu na niskie świadczenia socjalne – podał portal Blick.

POLECAMY: Niemiecki handel stoi w obliczu gwałtownego spadku poziomu sprzedaży

Jak donoszą media, zasiłki dla uchodźców w kantonie należą do najniższych w kraju. Przykładowo, osoba dorosła z indywidualnym zakwaterowaniem może liczyć na 14,15 franków dziennie (nieco ponad 15 dolarów). Osoby mieszkające w ośrodku dla uchodźców dostają 11,5 franka szwajcarskiego dziennie (ponad 12 dolarów).

Podano, że w całej Szwajcarii stawki świadczeń wynoszą od 9,7 do 26,8 franków, w zależności od kantonu.
„Trzydziestu dziewięciu ukraińskich uchodźców mieszkających w kantonie Lucerna odwołało się do sądu kantonalnego. Chodzi o sprawdzenie, czy stawki pomocy społecznej, które kanton wypłaca osobom ubiegającym się o azyl, naruszają prawo federalne” – napisano w artykule.

POLECAMY: Le Pen mówił o ryzyku trzeciej wojny światowej

Zdaniem posła z Lucerny Urbana Fry, który zajmuje się rekompensatą kosztów w przypadku regresu, podobne skargi można w razie potrzeby składać do Szwajcarskiego Sądu Federalnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ze swojej strony Guido Graf, szef departamentu usług społecznych i zdrowia w Lucernie, powiedział, że przygotowywane są zmiany w ustawodawstwie kantonalnym, które zwiększą pomoc socjalną dla osób ubiegających się o azyl. Według niego, projekt mógłby być rozpatrywany latem.

Na początku stycznia „Luzerner Zeitung” podał, że Guido Graf został oskarżony o rasizm po tym, jak wypowiedział się na temat ukraińskich uchodźców. Tym samym urzędnik stwierdził, że Ukraińcy „w niektórych przypadkach są bardziej wymagający” niż inni ubiegający się o status uchodźcy. Powiedział też, że w każdej fali uchodźców jako pierwsi przybywają nie najbardziej potrzebujący, ale ci, których na to stać, co budzi wątpliwości wśród miejscowej ludności.

Ponad 10,5 mln osób przekroczyło granicę Ukrainy do krajów sąsiednich od 24 lutego, a ponad 4,4 mln powróciło od 28 lutego – podało biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Według raportu, Rosja przyjęła największą liczbę uchodźców na świecie: 1 968 127 osób.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version