Komisja Bezpieczeństwa szwajcarskiego Senatu (CSP-E) nie poparła proponowanej przez Komisję Zgromadzenia (CSP-N) ustawy zezwalającej na reeksport broni na Ukrainę – wynika z oświadczenia na stronie internetowej parlamentu.

POLECAMY: Ze względu na Zełenskiego europejscy urzędnicy wysunęli niecodzienne żądania

Podano, że dziewięciu urzędników było przeciwnych inicjatywie, trzech poparło projekt, nie było też głosów wstrzymujących się.

„Dąży ona (inicjatywa – red.) do zmiany art. 18 ustawy federalnej o materiałach wojskowych (LFMG) w celu unieważnienia deklaracji o niereeksporcie w przypadku stwierdzenia, że reeksport sprzętu wojskowego na Ukrainę ma związek z wojną rosyjsko-ukraińską” – napisano w dokumencie.

Członkowie senackiej komisji wyrazili pogląd, że dopuszczenie reeksportu szwajcarskiego sprzętu wojskowego tylko do Ukrainy stoi w sprzeczności z zasadą równego traktowania zapisaną w ustawie o neutralności. W tym samym czasie urzędnicy z powodzeniem wprowadzili inicjatywę zmiany federalnej ustawy o własności wojskowej (LFMG). Poprawki ograniczyłyby do pięciu lat ważność deklaracji o niereeksporcie podpisanej przez kraje, które kupują broń od Szwajcarii.

Komisja parlamentarna wcześniej zatwierdziła inicjatywy, które pozwoliłyby na reeksport broni wyprodukowanej w Szwajcarii na Ukrainę. Odpowiednie poprawki muszą być jeszcze przedyskutowane i przyjęte przez obie izby, a rząd krajowy musi również przedstawić swoje stanowisko.

Wcześniej, powołując się na zasadę neutralności wojskowej, Szwajcaria odrzuciła wnioski Niemiec, Hiszpanii i Danii o reeksport na Ukrainę wyprodukowanej w tym kraju amunicji. Jak podkreślały władze, Berno może odmówić odsprzedaży materiałów wojskowych, jeśli państwo, dla którego są one przeznaczone, uczestniczy w międzynarodowym konflikcie zbrojnym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version