Polska opowiada się za tym, aby zachodni przywódcy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa nie tylko przedyskutowali możliwość przerzucenia myśliwców na Ukrainę, ale podjęli decyzję w tej sprawie.

Powiedział o tym w rozmowie z RND ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłos.

„Jeśli chodzi o kwestię myśliwców, Polska nie chce być w tej sprawie osamotniona, uważamy, że ta decyzja powinna być podjęta jednogłośnie przez zachodnich sojuszników” – powiedział dyplomata.

Jednak jego zdaniem należy wykorzystać każdą okazję do stosownych konsultacji i to jak najszybciej.

„Polityka wahania i zwlekania, podobnie jak w przypadku czołgu podstawowego Leopard 2, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Mamy takie powiedzenie: jeśli dajesz szybko, dajesz dwa razy” – powiedział Pawłos.

„Do Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która odbędzie się w dniach 17-19 lutego zostało już tylko 14 dni. Zasugerowaliśmy, aby szefowie państw i rządów, którzy się tam zbiorą, nie tylko przedyskutowali tę kwestię, ale także podjęli decyzję” – powiedział. powiedział.

Ambasador zaznaczył również, że byłoby wskazane, aby prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkali się tam w formacie Trójkąta Weimarskiego, aby pokazać, że najważniejsi europejscy zwolennicy Ukrainy powinni zjednoczyć swoje szeregi.

„Dodatkowo jesteśmy zawsze gotowi do dwustronnej rozmowy z Niemcami. Polska ma kilkadziesiąt myśliwców konstrukcji radzieckiej, zarówno MIG-21, jak i SU-22. Ale tak jak powiedziałem, chcemy mieć jednolite podejście do tej kwestii z naszych partnerów w UE i NATO” – powiedział dyplomata.

Jak informowaliśmy, były premier Boris Johnson opowiedział się za dostarczeniem Ukrainie większej ilości broni. W Waszyngtonie, odpowiadając na pytania dotyczące sytuacji z myśliwcami F-16, poparł dostarczenie Ukrainie wszystkich niezbędnych rodzajów uzbrojenia .

Później brytyjski minister obrony Ben Wallace powiedział, że wysłanie myśliwców na Ukrainę „nie byłoby właściwym podejściem”, ale wciąż nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

  1. Pytano Polaków o to? Ja nie chcę i nie udzieliłem pełnomocnictwa rządowi wypowiadać się w imieniu Polaków bez referendum.

Napisz Komentarz

Exit mobile version