Producent pasz z owadów, HiProMine S.A., uzyskał ponad 14 milionów złotych na budowę kolejnego zakładu i rozszerzenie produkcji. Pionierska hodowla owadów spod Poznania pojawi się również w woj. lubuskim.
Zakład HiProMine będzie droższy niż planowano
Zarząd HiProMine S.A. z siedzibą w Robakowie, po dokonaniu analizy zebranych informacji w zakresie realizacji projektu inwestycyjnego spółki polegającego na budowie nowego zakładu w Karkoszowie przekazał do publicznej wiadomości powstałe w jej wyniku wnioski:
Jak informuje HiProMine, planowany koszt realizacji projektu uległ zwiększeniu o kwotę 18 mln PLN, do poziomu165 mln PLN.
Wzrost ten spowodowany jest wzrostem cen usług i materiałów budowlanych, jak również dostosowaniem projektu do aktualnych warunków rynkowych.
Nowoczesny zakład produkcyjny w Karkoszowie
HiProMine, czołowy polski producent białka owadziego z siedzibą w Robakowie pod Poznaniem, otrzymał dofinansowanie ze Skarbu Państwa na „Budowę zakładu produkującego produkty na bazie biomasy owadów w Karkoszowie (woj. lubuskie)”. Dzięki dofinansowaniu, które realizuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, HiProMine wybuduje i wyposaży nowy obiekt w gminie Krzeszyce. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2024 rok.
Imponująca skala inwestycji
Producent owadów z Robakowa otrzyma dotację w maksymalnej kwocie 14 437 256,40 zł. Warunkiem uzyskania dofinansowania ze Skarbu Państwa jest zakończenie inwestycji najpóźniej do połowy roku 2024, która powinna wynieść co najmniej 106,9 mln złotych.
Nowoczesny zakład produkcyjny będzie kontynuacją misji spółki, która dostarcza na rynek zrównoważone białko (i nie tylko) pochodzenia owadziego i stara się uruchomić produkcję biomasy owadów na skalę przemysłową.
W Polsce tylko HiproMine dysponuje technologią produkcji takiego białka i tłuszczu w skali większej niż laboratoryjna, prowadząc stałą hodowlę i przetwórstwo owadów. W Europie podobnych producentów jest zaledwie kilku, a obecnie trwa budowa 3–4 fabryk. Wielu potencjalnych producentów to klasyczne startupy, założone w przeciągu ostatnich kilku lat, które nadal są dalekie od uruchomienia produkcji na skalę przemysłową – mówił dla top agrar Polska prof. dr hab. Damian Józefiak z Uniwersytetu Przyrodniczego w poznaniu, CEO HiProMine.
4 komentarze
sam będzie te robale żarł
…rozwój, progres ludzkości, rozwój owadów , Jedna partia, jedna europa, unieśmy w górę flagę czerwonej tęczy, kto nie z nami ten potem niech jęczy…
powinni to ludzie wysłać w kosmos
Siedziba hodowli robaków tego zakładu graniczy z dużym producentem mięsa i wędlin. Można to podejrzeć na odpowiedniej mapie. Ciekawe czy te robaki nie wylęgają się na ich odpadach, bądź nie są składnikiem pewnych wyrobów? Ponadto proszę zwrócić uwagę na motto tego zakładu. Czy my tych słów nie znamy z Davos?