Wszystkie kraje, które chcą przystąpić do Unii Europejskiej, muszą najpierw spełnić kryteria praworządności, demokracji, poszanowania praw człowieka i walki z korupcją powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, komentując ewentualne członkostwo Ukrainy w UE.

POLECAMY: Szef kijowskiej służby podatkowej podejrzany o wielomilionowe nadużycia finansowe

„To był mocny sygnał, że latem ubiegłego roku uczyniliśmy Mołdawię i Ukrainę krajami kandydującymi. Każdy kandydat musi spełnić niezbędne kryteria, by stać się członkiem UE” – chodzi o rządy prawa, demokrację, poszanowanie praw człowieka i walkę z korupcją – powiedział Scholz w rozmowie z „Bild am Sonntag” na pytanie, czy przystąpienie Ukrainy do UE do końca 2024 roku jest realne, jak chce tego Kijów.

POLECAMY: Ukraina w skandalu korupcyjnym, fala rezygnacji czołowych urzędników: samochody sportowe, rezydencje i luksusowe wakacje, gdy ludzie cierpią

Na pytanie, czy Ukraina otrzymała jakiś „bonus militarny”, kanclerz powiedział, że warunki wejścia do UE są „takie same dla wszystkich”.

Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek Ukrainy o członkostwo w UE 28 lutego ubiegłego roku. Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli 23 czerwca zatwierdzili przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu kandydatów do przystąpienia do unii. Kraje te muszą spełnić szereg warunków, aby rozpocząć negocjacje, m.in. wdrożyć reformy i wzmocnić walkę z korupcją.

Uzyskanie statusu kandydata to dopiero początek długiej drogi do przystąpienia do UE. Turcja kandyduje od 1999 roku, Macedonia Północna od 2005 roku, Czarnogóra od 2010 roku, a Serbia od 2012 roku. Jak dotąd najpóźniej do UE przystąpiła Chorwacja w 2013 r., a proces ten trwał dziesięć lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version