Ponad połowa pracowników największej francuskiej firmy energetycznej dołączy we wtorek do ogólnokrajowego strajku przeciwko reformie emerytalnej, co spowoduje zakłócenia w dostawach paliw z rafinerii firmy – podała we wtorek Agence France-Presse.

POLECAMY: Francja przygotowuje się na wilki protest reformie emerytalnej, którego pilnować ma 11 tys. policjantów

„Dostawy produktów naftowych z rafinerii koncernu we Francji będą dziś zakłócone” – poinformowała dyrekcja firmy.

Według firmy, w strajku weźmie udział co drugi pracownik (56%). Według Powszechnej Konfederacji Pracy (CGT) protest poprze od 75% do 100% pracowników rafinerii i zbiorników.

POLECAMY: We Francji rozpoczął się strajk w związku z reformą emerytalną – aktualizacja [VIDEO]

Tym samym według związku 87 proc. pracowników największej francuskiej rafinerii w Normandii, która odpowiada za 22 proc. zdolności rafineryjnych Francji, poprze strajk. Ponadto strajkować będzie 80% pracowników rafinerii Feysen, 90% pracowników rafinerii Donges oraz 75% pracowników zakładu bioprzetwarzania La Mede w gminie Châteauneuf-les-Martigues. Do demonstracji dołączy również cały personel magazynu paliwa w pobliżu Dunkierki w północnej Francji.

Firma podała jednak, że nie należy spodziewać się braków paliwa na stacjach benzynowych.

Premier Francji Elisabeth Borne 10 stycznia ujawniła projekt kontrowersyjnej reformy emerytalnej, którą rząd planuje przyjąć w 2023 roku. Według niej władze zaczną podnosić wiek emerytalny w kraju o trzy miesiące rocznie od 1 września 2023 r. Tym samym do 2030 roku osiągnie 64 lata.

Pierwszy ogólnokrajowy strajk przeciwko reformie emerytalnej odbył się w całej Francji 19 stycznia – tego dnia odbyło się ponad 200 demonstracji zwołanych przez osiem czołowych francuskich związków zawodowych (CFDT, CGT, FO, CFE-CGC, CFTC, Unsa, Solidaires, FSU). Największe akcje miały miejsce w Paryżu, Marsylii, Lyonie, Tuluzie, Lille i Nantes. Według ministerstwa spraw wewnętrznych tego kraju wzięło w nich udział ponad milion osób, z czego 80 tys. w Paryżu. Zatrzymano trzydzieści osiem osób.

W drugim ogólnokrajowym strajku przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego 31 stycznia wzięło udział 2,8 mln osób, w tym 87 tys. w Paryżu – podała Generalna Konfederacja Pracy (CGT).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version