Celem głównym kary pozbawienia wolności jest resocjalizacja, polegająca na zrozumieniu przez skazanego szkodliwości swojego czynu i potrzeby przestrzegania prawa, aby uniknąć powrotu do przestępstwa. Jednak nie zawsze jest konieczne odbycie kary w więzieniu, gdyż sąd może zgodzić się na zastosowanie alternatywnego systemu dozoru elektronicznego, zamiast kary pozbawienia wolności.

  • System dozoru elektronicznego (SDE) to zastępcza kara pozbawienia wolności polegająca na ograniczeniu wolności skazanego w jego miejscu zamieszkania za pomocą urządzeń elektronicznych.
  • Dozór elektroniczny przysługuje osobom, których kara pozbawienia wolności nie przekracza do 1 roku i sześciu miesięcy.
  • SDE nie obejmuje osób, które zostały skazane za recydywę w zw. z art. 64 § 2 Kodeksu karnego.
  • SDE szczególnie często przyznaje się osobom skazanym za uporczywe niepłacenie alimentów.
  • Zastępcza kara pozbawienia wolności orzekana jest na wniosek skazanego. Wniosek należy złożyć do sądu penitencjarnego.
  • Skazany może się ubiegać się o SDE po orzeczeniu kary pozbawienia wolności i w trakcie odbywania kary w więzieniu.

Dozór elektroniczny to zastępcza kara pozbawienia wolności. Zgodnie z art. 43a i następne Kodeksu karnego wykonawczego sąd może zdecydować, aby wolność skazanego była ograniczona za pomocą urządzeń technicznych.

W razie potrzeby skazanego można śledzić przez całą dobę i ustalać jego dokładne położenie. Celem dozoru elektronicznego jest zachęcanie skazanego do resocjalizacji, jednocześnie zapewniając społeczeństwu bezpieczeństwo i kontrolowanie skazanego. Zamiast pobytu w więzieniu, dozór elektroniczny pozwala skazanemu na utrzymywanie kontaktów z rodziną i prowadzenie normalnego życia, co ma pozytywny wpływ na proces resocjalizacji.

Osoba skazana odbywa swoją karę poza więzieniem, ale miejsce jej pobytu jest stale monitorowane przez sąd i kuratora. Noszą oni specjalny nadajnik, a w miejscu ich pobytu zainstalowane jest urządzenie do monitorowania. W przypadku naruszenia ustalonego harmonogramu, dozór elektroniczny natychmiast powiadamia sędziego i kuratora. W takiej sytuacji, sąd może zawiesić zezwolenie na dozór elektroniczny i nakazać odbycie reszty kary w zakładzie karnym.

Korzyści dla skazanego z dozoru elektronicznego

Dozór elektroniczny pozwala skazanemu przebywać w swoim znanym otoczeniu, w domu i wśród rodziny. Nie oznacza to jednak, że życie skazanego zmieni się drastycznie. Sąd może zgodzić się na to, aby skazany opuszczał miejsce odbywania kary przez maksymalnie 12 godzin dziennie. W ten sposób skazany może podjąć pracę zawodową, uczyć się, lub zajmować się innymi ważnymi dla siebie aktywnościami, takimi jak uczestnictwo w praktykach religijnych lub uprawianie sportu.

Komu przysługuje dozór elektroniczny?

SDE może zostać zastosowane w sytuacji, gdy spełnione są określone warunki. Karę pozbawienia wolności nie może przekroczyć 1 roku i 6 miesięcy, SDE musi być wystarczającą karą do osiągnięcia celów wychowawczych, skazany musi mieć określone miejsce stałego pobytu, osoby pełnoletnie zamieszkujące z nim muszą wyrazić zgodę, a warunki mieszkaniowe muszą umożliwiać techniczne zainstalowanie SDE.

Kto nie uzyska zezwolenia na SDE

Powyższe warunki mogą jednak nie wystarczyć, aby sąd zezwolił na zamianę kary pozbawienia wolności na dozór elektroniczny. Nie uzyskają jej recydywiści skazani w zw. z art. 64 § 2 Kodeksu karnego. Dozór elektroniczny nie obejmuje także osób, wobec których orzeczono:

  • karę aresztu,
  • zastępczą karę aresztu za wykroczenie,
  • karę porządkową lub środek przymusu skutkujący pozbawieniem wolności,
  • karę aresztu wojskowego.

Dozór elektroniczny za alimenty

Dozór elektroniczny jest odpowiedni w przypadku osób, które systematycznie nie wywiązują się z obowiązku alimentacyjnego. W 2017 roku, prawo stanowi, że opuszczenie obowiązku alimentacyjnego przez co najmniej trzy miesiące grozi grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Dozór elektroniczny w celu uiszczania alimentów pozwala skazanemu na uzyskanie środków finansowych i płacenie alimentów w sposób regularny. SDE także pozwala na kontrolowanie, czy skazany nie pracuje „na czarno” i unika w ten sposób uiszczania alimentów.

Gdzie złożyć wniosek o dozór elektroniczny?

Dozór elektroniczny nie jest wymuszony na skazanym, ale może zostać zastosowany na jego prośbę. Wniosek o dozór elektroniczny może zostać złożony przez samych skazanych, ale także przez ich obrońców, prokuratorów, sądowych kuratorów zawodowych i dyrektorów zakładów karnych.

Możliwe jest złożenie wniosku o dozór elektroniczny zarówno od razu po orzeczeniu kary pozbawienia wolności, jak i w trakcie odbywania kary w więzieniu. Jeśli sąd penitencjarny odmówi udzielenia zezwolenia na dozór elektroniczny, skazany ma możliwość złożenia odwołania. Po upływie 3 miesięcy od odmowy, może także ponownie złożyć wniosek o dozór elektroniczny.

Co powinien zawierać wniosek o SDE?

We wniosku o dozór elektroniczny należy zamieścić: dane dotyczące wyroku (np. wysokość kary, data, sygnatura), informacje związane z odbywaniem wyroku (czy już się rozpoczął, w jakim zakładzie karnym), adres miejsca, gdzie zostanie ustalone dozór, uzasadnienie wniosek i informacje o wszystkich pełnoletnich osobach mieszkających z osobą poddaną dozorowi.

Jakie są koszty dozoru elektronicznego?

Wniosek o dozór elektroniczny nie wiąże się dla skazanego z żadnymi kosztami. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Także sama realizacja dozoru elektronicznego jest dla skazanego darmowa. Wynagrodzenie Adwokata za pomoc prawną w uzyskaniu SDE jest ustalana indywidualnie z Klientem.

Dozór elektroniczny – uzyskaj zgodę z naszą kancelarią

Jeśli zamierzasz ubiegać się o zamianę kary pozbawienia wolności na dozór elektroniczny, skorzystaj z doradztwa naszego zespołu specjalizującego się w prawie karnym. Skontaktuj się z nami, a pomożemy przygotować i uzasadnić wniosek o objęcie SDE.

Niniejszy artykuł stanowi formę porady prawnej pro bono i ma na celu edukację prawną obywateli RP. Artykuł ten nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Czytelniku, pamiętaj, że artykuł ten nie zastąpi standardowej porady prawnej. W przypadku pojawienia się problemu prawnego o podobnym charakterze lub z innej dziedziny prawa zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych.

Nasza Kancelaria świadczy usługi prawne w zakresie każdej dziedziny prawnej. Jeśli poszukujecie Państwo prawnika, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią pod nr tel. 579636527, lub poprzez formularz kontaktowy, jaki znajduje się na naszej stronie głównej.

Świadczymy usługi prawne również drogą online. Informujemy, że porady prawne nie są udzielane pro bono.

Opracowano przez: Zespół LEGA ARTIS

Polecamy inne nasze publikacje w zakresie zmian prawnych. Aby wejść w zakładkę „Prawo co dnia” kliknij poniższy obrazek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version