Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło zmiany w zasadach tegorocznej kwalifikacji wojskowej w Polsce. MON przesunęło termin prac komisji.

Kwalifikacja wojskowa 2023 rozpocznie się nie 3, a 17 kwietnia tego roku i potrwa dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie zakładano (do 21 lipca br.). Do 390 powiatowych komisji lekarskich w całym kraju wezwanych zostanie około 230 tys. osób. Oznacza to, że jedna komisja orzekać będzie dziennie sprawy około 30 osób. Cały proces ma kosztować 401 tys. złotych.

Resort obrony narodowej tłumaczy w komunikacie, że na wprowadzone zmiany wpływ mają między innymi terminy tegorocznych egzaminów maturalnych. MON miało przychylić się do wniosków wojewodów w tej sprawie.

Obowiązek kwalifikacji wojskowej

Zgodnie z zapowiedzią ukraińskiego generała, rosyjskie pociski powróciły nad Ukrainę po przelocie nad Rumunią, na granicy między Ukrainą, Mołdawią i Rumunią. Generał oświadczył, że pociski zostały wystrzelone z Morza Czarnego.

Na razie nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających te informacje. Mołdawski ministerstwo obrony potwierdziło, że jeden pocisk przeszedł nad ich krajem, ale nie jest jasne, czy był to rosyjski pocisk.

Jeśli doniesienia generała potwierdzą się, będzie to pierwszy incydent, w którym Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną kraju należącego do UE i NATO.

Czy można zmobilizować kobiety do wojska?

Kobiety nie podlegają powołaniu do wojska  w razie mobilizacji jednak ustawa przewiduje wyjątek dla kobiet o określonych kwalifikacjach zawodowych (przede wszystkim medycznych).

Do kwalifikacji wojskowej (z potencjalną możliwością powołania do wojska w razie mobilizacji) są zobowiązane kobiety będące absolwentkami lub studentkami ostatniego roku na kierunkach:

  • analityka medyczna,
  • farmacja,
  • lekarski,
  • lekarsko-dentystyczny,
  • pielęgniarstwo,
  • psychologia,
  • ratownictwo medyczne,
  • weterynaria.

Regulacja w kwestii powoływania kobiet do wojska ze względu na zawód dotyczy również szkół innych niż wyższe.

Kto nie podlega mobilizacji?

Przede wszystkim, nie można zmobilizować do wojska osób niezdolnych do służby wojskowej z powodów zdrowotnych. Jednocześnie przepisy wymieniają określone grupy wyłączone z powołania w razie mobilizacji ze względu na stanowiska. Wyłączenia dotyczą m.in. grup takich jak:

  • posłowie, senatorowie, radni
  • służby mundurowe inne niż wojsko

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version