Dziesiątki tysięcy ludzi zebrały się w Paryżu na czwartej krajowej demonstracji przeciwko reformie emerytalnej. Podczas protestu wybuchły zamieszki. Uczestnicy wiecu wybijali witryny sklepowe. W związku z wybuchem zamieszek i niszczeniem mienia interweniowała policja, która wystrzeliła gaz łzawiący w stronę demonstracji przeciwko reformie emerytalnej w Paryżu. Soski przymusu bezpośredniego miały na celu uspokojenie osób protestujących, które rozbijały witryny sklepowe i przewracali kosze ze szklanymi butelkami, by rzucać nimi w stróżów prawa.

POLECAMY: Francja przygotowuje się na wilki protest reformie emerytalnej, którego pilnować ma 11 tys. policjantów

Kolumna demonstrantów rozpoczęła swój marsz z Place de la République i zakończy go bliżej wieczora na Place de la Nation. Według nieoficjalnych danych, w wiecu bierze udział do 100 tys. osób.

Uczestnicy niosą transparenty wiodących francuskich związków zawodowych, które organizują akcję. Skandują hasło „Walczmy o emeryturę w wieku 60 lat! Na transparentach uczestników czytamy: „Macron (prezydent Francji), przejdź na emeryturę sam i zostaw naszych w spokoju”, „Nie dajmy się oskubać”, „Więźniowie pracy nie doczekają starości”.

Jak zaznaczyły związki, akcja została zorganizowana w dzień wolny od pracy, aby umożliwić udział większej liczbie osób.

W sobotę w całej Francji odbywa się ponad 200 demonstracji przeciwko reformie emerytalnej, w tym we wszystkich większych miastach – Marsylii, Lyonie, Bordeaux i Nantes. Według związków zawodowych, rozpoczęta rano demonstracja w Tuluzie przyciągnęła ponad 100 tys. osób.

10 stycznia premier Francji Elisabeth Born ujawniła projekt kontrowersyjnej reformy emerytalnej, którą rząd planuje przyjąć w 2023 roku. Według niej władze zaczną podnosić wiek emerytalny w kraju o trzy miesiące rocznie od 1 września 2023 r. Tym samym do 2030 roku osiągnie 64 lata.

Pierwszy krajowy strajk przeciwko reformie emerytalnej odbył się w całej Francji 19 stycznia – w tym dniu odbyło się ponad 200 demonstracji na wezwanie ośmiu wiodących francuskich związków zawodowych (CFDT, CGT, FO, CFE-CGC, CFTC, Unsa, Solidaires, FSU). Największe akcje miały miejsce w Paryżu, Marsylii, Lyonie, Tuluzie, Lille i Nantes. Według MSW tego kraju wzięło w nich udział ponad milion osób, z czego 80 tys. w Paryżu.

W drugim ogólnokrajowym strajku przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego 31 stycznia wzięło udział 2,8 mln osób, w tym 87 tys. w Paryżu – podał związek zawodowy Generalna Konfederacja Pracy (CGT).
Liczba uczestników trzeciego dnia demonstracji przeciwko reformie emerytalnej była znacznie niższa niż w poprzednich protestach. W ten sposób – według MSW kraju – w demonstracjach przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego w całej Francji wzięło udział we wtorek ok. 757 tys. osób, z czego 57 tys. w Paryżu.
Piąta demonstracja przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego we Francji odbędzie się 16 lutego.

Zamieszki na wiecu przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego we Francji przerodziły się w starcia między radykałami a policją. Obrzucili policję szklanymi butelkami, petardami i pochodniami. Policja odpowiedziała odepchnięciem tłumu i użyciem gazu łzawiącego. Zaczęły się pierwsze aresztowania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version