Od początku lutego rząd rozpoczął loterię, która jest skierowana do osób powyżej 40. roku życia. Wszyscy ci, którzy wezmą udział w programie „Profilaktyka 40 PLUS”, będą mogli wziąć udział w loterii. Motywacją do badania stanu zdrowia będą rzeczowe nagrody.

Profilaktyka 40 PLUS – na czym polega rządowy program?

Program „Profilaktyka 40 PLUS” został wprowadzony w lipcu 2021 roku w ramach „Polskiego Ładu”. Wówczas resort przygotował dla wszystkich Polek i Polaków po 40. roku życia możliwość skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, na które skierowania są wystawiane online. Stworzenie programu było pewnego rodzaju rekompensatą za okres pandemii, kiedy dostępność do opieki medycznej była w znacznym stopniu ograniczona.

40 PLUS. Jakie są założenia programu profilaktycznego?

Program „Profilaktyka 40 PLUS” został wprowadzony jako część „Polskiego Ładu” w lipcu 2021 roku. Celem było zachęcenie osób po 40. roku życia do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych, które pomogą w wykryciu i zapobieganiu rozwojowi chorób.

Wiek zwiększa ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych i zaostrzenia chorób przewlekłych, a prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób układu krążenia w Polsce jest o około 60% wyższe niż w innych krajach UE.

Loteria wystartowała – kto może w niej wziąć udział?

Zaledwie 700 tys. z 20 mln Polaków w wieku powyżej 40 lat skorzystało dotychczas z bezpłatnych badań oferowanych w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”. W celu zachęcenia większej liczby osób do korzystania z badań, resort rozpoczął 1 lutego 2023 roku rządową loterię, w której mogą wziąć udział wszyscy, którzy przeszli badania. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe, których wartość łączna wynosi 3,5 mln złotych.

Profilaktyka 40 PLUS. Jakie nagrody można zdobyć w loterii?

Ministerstwo rozpoczęło loterię, w której wystawiono różne nagrody rzeczowe, dla tych, którzy biorą udział w programie „Profilaktyka 40 PLUS”. Na stronie ministerstwa można znaleźć informację o nagrodach, które są dostępne dla zwycięzców. Są to m.in. bony do SPA i na zakupy w sklepach sportowych i zdrowej żywności, gadżety elektroniczne, karty multisport, wyciskarki wolnoobrotowe, domowe bieżnie elektryczne, smartwatche, opaski elektroniczne i rowery miejskie.

  • Co zrobić, żeby skorzystać z programu „Profilaktyka 40 PLUS”?

badanie krwi, morfologię, poziom cukru, cholesterol, lipidogram, test na obecność wirusów i bakterii, badanie moczu, badanie stężenia tarczycy, EKG, RTG klatki piersiowej, badanie gruczołu krokowego u mężczyzn, USG brzucha i piersi u kobiet. Każdy uczestnik programu może wybrać, które z tych badań chce wykonać.

  • morfologię
  • lipidogram
  • stężenie glukozy we krwi
  • AIAT, AspAT, GGTP,
  • kreatyninę,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • badanie krwi utajonej w kale,
  • pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i obliczenie BMI,
  • ocenę miarowości rytmu serca,
  • antygen PSA (w przypadku mężczyzn).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version