​Ponad 40 tysięcy Słowaków złożyło w urzędach rejonowych wnioski, w których zadeklarowali, że odmawiają walki w przypadku mobilizacji. Prawo zezwala na złożenie takich formularzy raz w roku – tym razem ich liczba jest rekordowa. To efekt wojny w Ukrainie oraz szeregu dezinformacji, w które zaangażowani są także politycy – uważa słowacki minister obrony.

Ponad 40 tysięcy Słowaków odmówiło udziału w walce zbrojnej

W Słowacji co roku, do końca stycznia, obywatele mają prawo złożyć wniosek o odmowę udziału w walce zbrojnej, jeśli użycie broni jest sprzeczne z ich sumieniem lub przekonaniami religijnymi. W ubiegłym roku złożono mniej niż 1500 takich wniosków, ale w tym roku liczba ta wzrosła do ponad 40 tysięcy z powodu strachu przed wojną, która toczy się w sąsiedniej Ukrainie oraz oskarżeń polityków, głównie opozycyjnego Smeru – Roberta Fico i Lubosza Blahę, którzy wypowiadali się przeciwko wojnie i potępiali pomoc Ukrainie.

Mimo że składający wniosek nie dostają broni w przypadku wybuchu wojny, zostaliby zmobilizowani do innych działań, takich jak praca w szpitalach czy kopanie rowów. W kraju odbyły się także akcje dezinformacyjne na temat ćwiczeń mobilizacyjnych.

Słowackie prawo umożliwia złożenie wniosku o odmowę udziału w walce zbrojnej do końca stycznia każdego roku. W 2023 roku liczba takich wniosków wzrosła z zaledwie kilkuset do ponad 40 tysięcy, co jest rekordową wartością. Minister obrony Jaroslav Nad’ obwinia za to przede wszystkim szefostwo opozycyjnego Smeru, Roberta Fico i Lubosza Blahę, którzy wielokrotnie wypowiadali się przeciwko wojnie i potępiali pomoc Ukrainie.

Minister Nad’ twierdzi, że przez takie postawy polityków, zmniejsza się zdolność obronna kraju. Niemniej jednak, gdyby doszło do mobilizacji, osoby odmawiające udziału w walce zbrojnej zostaliby zmobilizowani, ale nie otrzymaliby broni, a ich zadaniem byłoby np. pomoc w szpitalach lub kopać rowy.

Słowacy, w odróżnieniu na przykład od Polaków i Czechów, mają zdecydowanie bardziej prorosyjskie poglądy. Zgodnie z badaniami słowackiego think-tanka GLOBSEC, 39 proc. Słowaków uważa, że odpowiedzialność za wojnę w Ukrainie ponoszą Stany Zjednoczone i NATO, które miały sprowokować Rosję do ataku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version