Według wstępnych danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 17,2 procent w styczniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem z poprzedniego roku. Jest to wysoka wartość wzrostu, co może wpłynąć na wydatki konsumentów i ogólną kondycję gospodarki kraju. Warto zaznaczyć, że dane te są wstępne i mogą ulec zmianie wraz z publikacją ostatecznych wyników.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane inflacyjne za styczeń, z których wynika, że inflacja w Polsce nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Według tych danych, w skali miesiąca, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,4%. Natomiast w porównaniu do stycznia poprzedniego roku, inflacja wyniosła 17,2%, co stanowi bardzo wysoki wzrost.

Dane te świadczą o trudnej sytuacji dla konsumentów, którzy muszą ponosić wyższe koszty za zakup codziennych artykułów i usług. Wysoka inflacja może też wpłynąć na gospodarkę kraju, ponieważ może skłonić do podwyżek stóp procentowych, co z kolei może wpłynąć na wzrost kosztów kredytów i pożyczek dla przedsiębiorstw i konsumentów, a tym samym na spowolnienie gospodarcze.

Inflacja w styczniu 2023. Dane GUS 

W grudniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,6 proc. wobec 17,5 proc. w listopadzie. Inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniosła 14,4  proc.

„Inflacja wzrosła w styczniu do 17,2 proc.. To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do 12 proc.” – przekazali analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Jak dodał PIE w komentarzu „bieżąca inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy, jednak to głównie efekt wolniejszego wzrostu cen żywności”. „Presja inflacyjna jest dalej szeroko rozpowszechniona w większości państw UE – średnio prawie 66 proc. cen rośnie w tempie powyżej 5 proc.. W Polsce to około 90 proc. cen” – zaznaczono. 

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version