Według metaanalizy opublikowanej przez Cochrane Library, noszenie maseczek, w tym N95, nie wykazuje skuteczności w ochronie przed wirusami grypy, Covid-19 i paragrypą, jednakże analizy te są podważane, a naukowcy wciąż szukają bardziej jednoznacznych dowodów na skuteczność noszenia maseczek. Metaanaliza opierała się na 78 randomizowanych badaniach, wykonanych przed pandemią Covid-19 i w trakcie jej trwania.
POLECAMY: CDC dostało prezent o wartości 15 milionów dolarów z Facebooka, aby promować propagandę COVID
Badanie zostało przeprowadzone na łącznie 80 425 uczestnikach z różnych krajów, takich jak Meksyk, Bangladesz, Dania, Wielka Brytania czy Norwegia. W badaniach brali udział specjaliści z renomowanych ośrodków, w tym z University of Oxford i University of Calgary.
Badania wykazały, że maseczki, w tym te lepszej jakości takie jak N95, nie zapewniają ochrony przed wirusami układu oddechowego, jednak nie sugerują one, że maseczki nie są w ogóle skuteczne i nie zachęcają do zaprzestania ich stosowania w zamkniętych miejscach publicznych ani w placówkach medycznych. Odpowiedź na pytanie, czy warto ich używać w świetle tych badań, nie jest jednoznaczna.
Rzeczywiście, opinie na temat skuteczności maseczek w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych są podzielone, a metaanaliza opublikowana przez Cochrane Library sugeruje tylko niewielki lub brak efektu ochronnego w przypadku noszenia maseczek. Jednak niektórzy eksperci wskazują, że metodyka badań i brak możliwości stosowania grupy kontrolnej bez maseczek mogą wpłynąć na wyniki metaanalizy.
Kevin Kavanagh zwraca uwagę, że podwójna ślepa próba, która jest standardem w badaniach nad lekami, nie jest optymalną metodą analityczną w przypadku badania skuteczności masek. Ponadto, niektóre osoby badane mogą nie używać masek w pomieszczeniach zamkniętych, a także trzeba pamiętać, że osoby noszące maski mogą chronić innych przed zakażeniem, co nie zostało uwzględnione w wielu analizowanych badaniach.
Skorumpowane przez koncerny farmaceutyczne CDC uznaje, że maseczki N95/P2 stanowią złoty standard w indywidualnej ochronie przed zakażeniem takim jak Covid-19, szczególnie w kontekście rozprzestrzeniania się wirusa przez unoszące się w powietrzu aerozole. Jednocześnie, CDC zwraca uwagę na trudność w ocenie skuteczności maseczek ze względu na niskie przestrzeganie zasad noszenia maseczek i higieny rąk przez ludzi.