Ministerstwo Finansów poinformowało, że występują trudności w korzystaniu z usług e-Urzędu Skarbowego w związku z rozpoczęciem okresu rozliczeń PIT za rok 2022. Niektórzy użytkownicy mogą mieć problemy z zalogowaniem się lub korzystaniem z serwisu.

Jest problem z zalogowaniem się do e-Urzędu Skarbowego

15 lutego rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych PIT za 2022 rok, który potrwa do 2 maja. Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, użytkownicy muszą zalogować się do e-Urzędu Skarbowego na stronie podatki.gov.pl, korzystając z Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, bankowością elektroniczną, aplikacją mObywatel lub podając danepodatkowe.

Niestety, Ministerstwo Finansów poinformowało o utrudnieniach w e-Urzędzie Skarbowym, które uniemożliwiają niektórym użytkownikom zalogowanie się i korzystanie z usług. Resort zapewnia, że jego zespół IT pracuje nad rozwiązaniem problemów, a wszystko powinno wrócić do normy jak najszybciej.

W ramach usługi Twój e-PIT dostępne są różne formularze podatkowe, takie jak PIT-37, PIT-38, PIT-28 oraz PIT-36 (bez przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej) oraz oświadczenie PIT-OP dotyczące przekazania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Nowością jest również formularz PIT-DZ, który zawiera informacje o dzieciach uprawniających do ulgi dla rodzin 4+.

Jeśli podatnik nie złoży zeznań PIT-37 i PIT-38 za 2022 rok samodzielnie przed 2 maja 2023 r. (przy czym 30 kwietnia 2023 r. to niedziela), zostaną one automatycznie zaakceptowane.

W usłudze Twój e-PIT deklaracje można uzupełnić o przysługujące odliczenia

W zeznaniu podatkowym PIT, przygotowanym przez administrację skarbową, zawarte są informacje o podatniku, w tym mikrorachunek podatkowy, a także informacje od płatników, takie jak zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy, a także odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Zeznania PIT można uzupełnić o różne odliczenia, takie jak np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz odliczenia wydatków mieszkaniowych. W ramach usługi Twój e-PIT można również zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego.

Do 2 maja podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia

Do 2 maja 2023 r. (30 kwietnia to niedziela) podatnicy mają możliwość zweryfikowania, zmodyfikowania lub zatwierdzenia swoich rozliczeń podatkowych za rok 2022 w usłudze Twój e-PIT. Jeśli podatnik nie złoży samodzielnie zeznań PIT-37 i PIT-38 za 2022 r., to z upływem 2 maja zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane, co oznacza, że podatnik złożył PIT w terminie, nawet jeśli nie podejmie żadnych działań. Jednakże, w przypadku zeznań PIT-28 i PIT-36, zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane, ponieważ w większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Aby uzyskać dostęp do usługi Twój e-PIT, należy zalogować się na e-Urzędzie Skarbowym (e-US) za pośrednictwem Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel lub podając dane podatkowe. W usłudze Twój e-PIT podatnicy mogą dokonać zmian w swoich zeznaniach, takich jak uzupełnienie przysługujących odliczeń, takich jak darowizny, ulgi rehabilitacyjne, ulgi na internet, ulgi termomodernizacyjne, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) oraz odliczenia wydatków mieszkaniowych. Ponadto, w ramach usługi można też zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Formularze dla osób prowadzących działalność gospodarczą PIT-28, PIT-36 i PIT-36L są dostępne w systemie e-Deklaracje

Ministerstwo Finansów poinformowało, że formularze PIT-28, PIT-36 i PIT-36L dla osób prowadzących działalność gospodarczą są dostępne w systemie e-Deklaracje na stronie podatki.gov.pl. Jednakże, w tym systemie nie będzie możliwe wypełnienie PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenia PIT-OP. Ministerstwo tłumaczy to tym, że zeznania PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenie PIT-OP będą dostępne wyłącznie w usłudze Twój e-PIT ze względu na ich popularność.

Resort podkreślił, że podczas rozliczania PIT za 2022 r. nie będzie uwzględniana tzw. ulga dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca 2022 r. Naczelnik urzędu skarbowego automatycznie obliczy hipotetyczny podatek należny z uwzględnieniem tej ulgi, jeśli podatnik złoży zeznanie. Podatnikom nie będzie wymagane podejmowanie dodatkowych działań.

Jeśli obliczony hipotetyczny podatek należny będzie niższy niż podatek należny wykazany przez podatnika w zeznaniu, urząd skarbowy wyśle informację o różnicy i wysokości kwoty do zwrotu. Informacja zostanie przesłana w ciągu 21 dni od złożenia zeznania PIT. Urząd skarbowy będzie informował tylko tych podatników, u których wystąpi różnica. Nadpłata podatku zostanie zwrócona w ciągu 45 dni w przypadku zeznań PIT złożonych w formie elektronicznej lub w ciągu trzech miesięcy w przypadku zeznań papierowych. Zaległości lub niedopłaty podatnika zostaną zaliczone na ich poczet.

Deklarację PIT można także wypełnić w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że podatnicy teraz sami będą mogli sprawdzić, ile dokładnie wynosi ich hipotetyczny podatek oraz czy będą mogli otrzymać zwrot z podatku. Aby to zrobić, Ministerstwo pracuje nad stworzeniem specjalnego kalkulatora, który będzie dostępny na stronie podatki.gov.pl.

MF przypomniało również, że deklarację PIT można złożyć w formie papierowej, wysyłając ją pocztą lub składając bezpośrednio w urzędzie skarbowym. W tym roku, po raz pierwszy, podatnicy mogą złożyć PIT w dowolnym z 380 urzędów skarbowych, z wyjątkiem wyspecjalizowanych urzędów. To oznacza, że nie ma znaczenia miejsce zamieszkania ani prowadzenia działalności.

Ponadto, Ministerstwo Finansów oferuje usługę umawiania wizyt w urzędzie skarbowym online lub telefonicznie.

Podatnicy, którzy zdecydują się na złożenie deklaracji PIT elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w ciągu krótszego czasu – do 45 dni. W przypadku złożenia zeznań papierowych termin zwrotu podatku wynosi do 3 miesięcy.

wnp

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version