Komitet kryzysowy ds. małpiej ospy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stwierdził po spotkaniu, że epidemia pozostaje globalną pandemią, dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział na briefingu.

POLECAMY: Wirus Marburg zaatakował. WHO zwołuje pilne posiedzenie

„Komitet poinformował mnie, że w jego opinii małpia ospa pozostaje globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego (PHEIC) i przyjąłem tę radę” – powiedział dyrektor generalny WHO.

Wyjaśnił, że komitet WHO spotkał się w ostatni piątek. „Ponad 30 krajów nadal zgłasza przypadki małpiej ospy, a możliwy brak wykrycia potwierdzonych przypadków w niektórych regionach jest niepokojący, zwłaszcza w krajach, w których wcześniej odnotowano przenoszenie się zwierząt na ludzi” – dodał Ghebreyesus.

Stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) to oficjalne oświadczenie WHO o nadzwyczajnym wydarzeniu zdefiniowanym jako zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw wynikające z międzynarodowego rozprzestrzeniania się choroby, potencjalnie wymagające skoordynowanej reakcji międzynarodowej. Na mocy Międzynarodowych przepisów zdrowotnych z 2005 r. państwa są prawnie zobowiązane do szybkiego reagowania na PHEIC.

Ospa małp jest rzadką infekcją wirusową, która jest również przenoszona między ludźmi. Jest to zazwyczaj łagodna choroba i większość osób wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale u niektórych osób mogą wystąpić powikłania. Początkowe objawy małpiej ospy obejmują gorączkę, bóle głowy, bóle mięśni, bóle pleców, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. Może rozwinąć się wysypka, często zaczynająca się na twarzy, a następnie rozprzestrzeniająca się na inne części ciała. Wysypka zmienia się i przechodzi przez różne etapy, aż w końcu tworzy strup, który później odpada.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version