Od 28 kwietnia 2023 roku w polskich domach rozpoczną się obowiązkowe kontrole ogrzewania zgodnie z przepisami ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawą Prawo budowlane. Kontrole będą dotyczyć sprawdzenia wydajności i bezpieczeństwa systemów ogrzewania oraz dostosowania ich do wymagań norm i przepisów.
POLECAMY: Co musi zawierać świadectwo charakterystyki energetycznej?
Terminy kontroli będą uzależnione od typu budynku, jego wieku i rodzaju instalacji. Konkretny harmonogram będzie określony w przepisach wykonawczych do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.
Przeprowadzenie kontroli będzie możliwe jedynie przez uprawnione podmioty, takie jak certyfikowani audytorzy energetyczni, firmy wykonujące instalacje lub serwisujące urządzenia grzewcze, a także jednostki administracyjne posiadające odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.
Kontrole ogrzewania w polskich domach a świadectwo energetyczne
Przypomnijmy, że 28 kwietnia 2023 wchodzi w życie Ustawa z dnia 7 października 2022 o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane.
W związku z wprowadzeniem nowych przepisów od 28 kwietnia 2023, każdy budynek, w tym również te nowo wybudowane oraz oddane do użytku, musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. Zmiany dotyczą także osób, które chcą sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość, ponieważ muszą one dostarczyć świadectwo potwierdzające efektywność energetyczną budynku. Obowiązek ten dotyczy również domów i mieszkań – zarówno tych, które są sprzedawane lub wynajmowane.
Trzeba również wiedzieć, że nowym obowiązkiem nie będą tylko certyfikaty energetyczne, ale także okresowe kontrole ogrzewania. Jak mają przebiegać?
Zgodnie z przepisami, właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do regularnej kontroli systemu ogrzewania podczas użytkowania budynku. Podczas kontroli należy sprawdzić stan techniczny systemu ogrzewania, efektywność energetyczną źródeł ciepła oraz dostosować ich moc do potrzeb użytkowych.
Art. 23 ustawy określa terminy okresowych kontroli ogrzewania w budynkach. Jak często mają być sprawdzane, zależy od rodzaju kotła, a dokładnie jego mocy. Przepisy podają obowiązek kontroli:
- co najmniej raz na 5 lat – kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW,
- co najmniej raz na 4 lata – dla kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
- co najmniej raz na 3 lata – dla źródeł ciepła niewymienionych w lit. a–c, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
- co najmniej raz na 2 lata – kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW,
„Nie dokonuje się ponownej kontroli w zakresie oceny doboru wielkości źródła ciepła, w przypadku gdy od czasu przeprowadzenia takiej kontroli nie dokonano zmian w systemie ogrzewania lub połączonym systemie ogrzewania i wentylacji lub zmian w charakterystyce energetycznej budynku.”
Zgodnie z ustawą, osoby, które mają prawo przeprowadzić kontrolę systemu ogrzewania muszą posiadać uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.
Po przeprowadzeniu kontroli systemu ogrzewania, osoba przeprowadzająca kontrolę jest zobowiązana do sporządzenia protokołu, który może mieć postać papierową lub elektroniczną. Protokół musi być opatrzony numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę. W przypadku protokołu elektronicznego, konieczne jest także posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego lub podpisu osobistego osoby przeprowadzającej kontrolę.
Osoba, która sporządziła protokół z kontroli systemu ogrzewania, musi wydać właścicielowi nieruchomości oświadczenie, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Jeden komentarz
Jeden cyrk panstwo nakazow, zakazow i certyfikatow za ktore grube lieniadze placi obywatel.