Wystawa Rosyjskiego Narodowego Muzeum Muzyki „Brawo, Chaliapin!” i koncert rosyjskich śpiewaków operowych w Domu Rosyjskim w Rzymie otworzyły Rok Fiodora Chaliapina we Włoszech, podała służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa Kultury. O wydarzeniach mówiła również Olga Lubimowa na swoim kanale Telegram.

„Dziś mówimy o rosyjskim artyście, o rosyjskiej muzyce, o talencie człowieka, który zjednoczył cały świat. Taka liczba osób, które przyszły dziś do Domu Rosyjskiego, pokazuje, że cieszą się z kontaktu z rosyjską kulturą, z pamięcią o wielkim rosyjskim basie” – powiedział Michaił Bryzgalov, dyrektor generalny Muzeum Muzyki, honorowy pracownik artystyczny Rosji.

POLECAMY: Merkel sprzeciwia się zakazowi dostępu do rosyjskiej kultury

Na wystawie znalazły się materiały z funduszy Muzeum Muzycznego, a także archiwa fotograficzne Opery Rzymskiej i Teatru La Scala.

„Dla nas największą wartością tego projektu jest to, że oprócz wystawy Rosyjskiego Narodowego Muzeum Muzyki, którą przetłumaczyliśmy na język włoski, udało nam się pozyskać archiwa fotograficzne Opery Rzymskiej i Teatro alla Scala. W obecnym klimacie jest to niezwykle trudne” – powiedziała Daria Pushkova, dyrektor Domu Rosyjskiego w Rzymie. – Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę, ponieważ Włochy to jedyny kraj, w którym władze państwowe stwierdziły, że kultura rosyjska i w ogóle kultura są poza polityką.

Goście mogą posłuchać arii z oper i rosyjskich pieśni ludowych w wykonaniu Chaliapina dzięki umieszczonym na wystawie kodom QR.

Podczas wieczoru wystąpili laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów: Olga Seliverstova (sopran), solistka Teatru Bolszoj; Roman Lyulkin (bas), absolwent Mariinsky Academy of Young Singers oraz Elena Burova (fortepian), absolwentka Bolshoi Youth Programme i projektu Fabrika Teatru Opery w Rzymie.

„W otwarciu wystawy i koncercie muzyki operowej wzięły udział osobistości kultury i sztuki, ambasadorowie krajów WNP we Włoszech, szefowie i przedstawiciele głównych włoskich organizacji kulturalnych, przedstawiciele rodzin szlacheckich Włoch – Natalia Strozzi, Maria Pia Ruspoli, Elena Scammacca del Murgo, Alessandra Iatta, Pucci Rastrelli” – podała służba prasowa ministerstwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version