Niedawno ceny paliw w pewnym stopniu ustabilizowały się, ale prognozuje się, że wkrótce ceny oleju napędowego nieco spadną, a podwyżki cen benzyny będą nieco mniejsze niż dotychczas. Jednakże, co jeszcze czeka nas w przyszłości na rynku paliwowym, jakie będą ceny benzyny, oleju napędowego i LPG? Wszystkie te odpowiedzi i inne szczegóły dotyczące rynku paliwowego znajdziecie w naszym artykule.

Ceny diesla i benzyny pójdą nieco w dół! Kierowcy mogą świętować? Sytuacja jest coraz lepsza!

Z informacji przekazanych przez analityka Urszulę Cieślak wynika, że w minionym tygodniu ceny benzyny wzrosły o 5-10 groszy za litr, podczas gdy ceny oleju napędowego spadły o niecałe 6 groszy. W najbliższych dniach można spodziewać się dalszego spadku cen oleju napędowego, a podwyżki cen benzyny mają być niższe niż w poprzednim tygodniu.

Urszula Cieślak tłumaczy, że na rynkach europejskich i światowych obserwujemy przecenę ropy naftowej, co powoduje korektę cen paliw gotowych w dół. Mimo że złotówka jest nieco słabsza, to obniżki cen w hurcie będą sukcesywnie przekładały się na stacje.

W przypadku benzyn, wahania cen na rynku europejskim spowodowały podwyżkę cen w hurcie, ale ekspertka zaznacza, że dalszych podwyżek na stacjach w najbliższym czasie prawdopodobnie nie będzie, a pojawi się szansa na dalsze spadki w hurcie.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, ekspertka Urszula Cieślak uważa, że ceny benzyny wzrosły krótkotrwało z powodu wyraźnych wahnięć cen na rynku europejskim. Jednakże, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się dalszych podwyżek cen benzyny na stacjach, a wręcz przeciwnie – pojawiają się szanse na dalsze spadki cen w hurcie. Ostatecznie, sytuacja na rynku paliwowym może się zmieniać, ale obecnie wskazuje się na tendencję spadkową cen oleju napędowego i stabilizację lub nawet spadek cen benzyny.

Jak wygląda sytuacja z LPG? W ostatnim czasie odnotowano spore wzrosty cen

Tomasz Weryński z RMF FM podczas rozmowy z analityczką dopytał także o aktualną sytuację na rynku LPG, gdzie mamy do czynienia z delikatnym wzrostem cen.

Urszula Cieślak stwierdza, że w przypadku autogazu sytuacja była inna niż w przypadku benzyny i oleju napędowego. W przypadku podniesienia stawki podatku VAT na autogaz, większość autogazu sprzedawanego na rynku krajowym pochodzi z dostaw wewnątrzwspólnotowych z importu, co oznacza, że wyższy podatek VAT został uwzględniony w cenach. Jednak w tym momencie ceny autogazu ustabilizowały się i podwyżki cen wyhamowały.

Ceny paliw są uzależnione od kilku czynników, na które nie mamy wpływu…

Jest powszechnie znane, że ceny paliw zależą od sytuacji politycznej. Mimo wojny na Ukrainie, ostatnio ceny benzyny, diesla i LPG się ustabilizowały. Rynek nauczył się funkcjonować w tych nowych realiach i bardziej nerwowa sytuacja na froncie może wpłynąć na wzrost cen. Jednak przed wprowadzeniem embarga na paliwa, zapasy oleju napędowego w portach ARA znacząco wzrosły, co powoduje, że rynek dzisiaj reaguje obniżkami cen.

Wciąż czekamy na potwierdzenie, że gospodarka chińska ożywi się i wpłynie to na wzrost konsumpcji paliw, ale na razie wzrost jest wolniejszy niż oczekiwano po zniesieniu obostrzeń covidowych. Z uwagi na umiarkowany popyt na ropę i zgromadzone zapasy oleju napędowego na rynku europejskim, ceny paliw w Polsce mają tendencję do obniżania się, co jest korzystne dla kierowców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version