Przepisy dotyczące stacji benzynowych zostały zatwierdzone i wprowadzą one znaczne zmiany, w tym nowe billboardy, średnie ceny za paliwo i kontrole antyspekulacyjne. Celem tych zmian jest poprawa sytuacji kierowców, choć na początku mogą one budzić pewne wątpliwości i niejasności. W jaki sposób dokładnie zmienią się stacje benzynowe i jak będą wyglądać po wprowadzeniu nowych przepisów, nie jest jeszcze jasne.

Nowy sposób wyświetlania cen za paliwo

Nowe przepisy dotyczące stacji benzynowych wprowadzają istotne zmiany, które wpłyną na sposób tankowania paliwa przez kierowców. Włochy są pierwszym krajem, który wprowadza te przepisy, ale można przypuszczać, że w przyszłości podobne rozwiązania zostaną zastosowane w większości krajów Unii Europejskiej.

Zmiany te obejmują m.in. zastąpienie tradycyjnych pylonów na samoobsługowych stacjach benzynowych nowymi billboardami, na których będą prezentowane „średnie ceny” za benzynę i olej napędowy. To jedno z dwóch kluczowych zapisów dla kierowców wprowadzonych przez nowe przepisy.

Będzie to średnia arytmetyczna określona w rozporządzeniu ustawodawczym kosztów benzyny i oleju napędowego. Będzie obliczana na podstawie obszaru, na którym zlokalizowane są stacje paliw. Dla stacji w mieście (poza autostradami) będzie to średnia regionalna. Natomiast dla kierowców podróżujących autostradami, wyświetlana będzie średnia cena krajowa. Ceny będą także opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości. 

Wysoki mandat dla sprzedawców

Nowe przepisy dotyczące stacji benzynowych będą wymagać, aby każda stacja przekazywała ministerstwu informacje o cenach paliwa co najmniej raz w tygodniu lub w miarę zmiany ceny. Średnie ceny będą oparte na tych danych i będą wyświetlane na billboardach, które zastąpią tradycyjne pylonowe wskaźniki. Każda stacja, która nie przestrzega tych wymagań, otrzyma grzywnę, a powtarzające się naruszenia mogą skutkować zawieszeniem działalności na określony czas.

Drugą ważną zmianą będzie wprowadzenie darmowej ministerialnej aplikacji, która pozwoli kierowcom sprawdzić zarówno średnie ceny, jak i ceny pobierane przez każdą poszczególną stację. Sprzedawcy będą również zobowiązani do udostępniania raportów z cen paliwa z ostatnich trzech miesięcy, co pozwoli kierowcom na uzyskanie szerszego poglądu na temat aktualnych i historycznych cen paliwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version