zba niższa białoruskiego parlamentu faktycznie uchwaliła zmiany w kodeksie karnym, które zawierają m.in. przepisy o karze śmierci za zdradę stanu oraz odpowiedzialności karnej za „dyskredytację armii”. Według nowych zapisów, osoba skazana za zdradę stanu może być karana karą śmierci lub dożywociem pozbawienia wolności. Ponadto, osoba, która „publicznie znieważa lub dyskredytuje” białoruską armię, może zostać ukarana karą grzywny lub nawet pozbawienia wolności na okres do trzech lat.
Projekt ustawy musi teraz zostać zatwierdzony przez wyższą Izbę parlamentu, czyli Radę Republiki, i podpisany przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę. Jednak niektórzy krytykują te zmiany, uważając je za kolejny krok w kierunku naruszania praw człowieka i swobód obywatelskich na Białorusi.
Zmiany przewidują możliwość zastosowania kary śmierci za zdradę stanu wobec osób sprawujących funkcje w administracji państwowej oraz wojskowych.
Białoruś a zmiana prawa. Zakaz „dyskredytowania armii”
Władze Białorusi planują wprowadzić szereg zmian w kodeksie karnym, w tym możliwość orzekania kary śmierci za zdradę stanu oraz odpowiedzialność karne za „dyskredytowanie armii”. Komunikat informuje o wprowadzeniu sankcji karnej w postaci aresztu, ograniczenia lub pozbawienia wolności do czterech lat za rozpowszechnianie fałszywych informacji, które rzekomo mogą obrażać honor i godność wojsk białoruskich.
Ponadto planowane jest wprowadzenie nowego artykułu karzącego „propagandę terroryzmu” oraz kary za celowe i nielegalne przekroczenie granicy przez osoby posiadające tajemnice państwowe. Warto zaznaczyć, że wprowadzenie tych zmian wymaga jeszcze zaakceptowania przez wyższą Izbę parlamentu oraz podpisu prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.
Białoruś. Jedyny europejski kraj, w którym wykonuje się karę śmierci
To nie pierwsza zmiana Kodeksu karnego w ostatnim czasie. W maju 2022 r. Białoruś rozszerzyła możliwość stosowania kary śmierci w przypadku „usiłowania przeprowadzenia aktu terroryzmu”.
Kara śmierci obowiązuje na Białorusi od początku istnienia państwa po rozpadzie Związku Radzieckiego. Szczegółowo reguluje ją artykuł 24. białoruskiej ustawy zasadniczej. Z racji mi.in. obowiązywania kary śmierci Białoruś nie jest członkiem najważniejszej organizacji zajmującej się ochroną praw człowieka na kontynencie europejskim.