Według amalityków, w najbliższych dniach można spodziewać się mniejszych obniżek cen paliw, a zwłaszcza oleju napędowego. W ostatnim czasie ceny ropy naftowej spadły na rynkach światowych, co skłoniło stacje paliw do obniżania cen. Jednakże, przedstawiciele Reflex zwracają uwagę na to, że nie jest pewne, czy ten trend spadkowy utrzyma się w dalszej perspektywie, co może wpłynąć na dalsze kształtowanie się cen paliw. Warto jednak zaznaczyć, że ceny paliw w Polsce wciąż są stosunkowo wysokie w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, a ich poziom zależy od wielu czynników, w tym od kursu dolara i euro oraz sytuacji geopolitycznej na świecie.

Ceny paliw, w szczególności oleju napędowego, nieoczekiwanie dla większości kierowców spadły na początku lutego po wejściu w życie embargo na produkty ropopochodne z Rosji. W przypadku diesla ceny obniżyły się średnio o 45 zł na litrze. Dobre czasy dla kierowców mogą się jednak rychło skończyć – ostrzegła spółka Reflex. Analiza pokazała się tego samego dnia, w którym Orlen pochwalić się zyskami wszech czasów.

Ceny paliw. Koniec odpoczynku od podwyżek?

Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, wyjaśnia, że ceny paliw w Polsce są ustalane na podstawie cen ropy naftowej na światowych giełdach oraz kursu dolara, a także kosztów dystrybucji i marż handlowych. O ile spadek cen ropy naftowej i dolara może wpłynąć na obniżkę cen paliw, to jednak należy pamiętać, że koszty dystrybucji i marże handlowe pozostają na stałym poziomie.

Czyżewski zaznacza także, że jeśli ceny paliw spadną, to oznaczać będzie to spowolnienie gospodarcze i spadek popytu na paliwa. To z kolei może wpłynąć negatywnie na sytuację rynkową, w tym na zyski koncernów naftowych i spółek dystrybucyjnych, a także na zatrudnienie w sektorze.

Warto również podkreślić, że przedstawiciele branży paliwowej podkreślają, że brak podwyżek cen paliw po zwiększeniu stawki VAT w Polsce w 2021 roku wynikał z poziomu cen ropy na światowych rynkach, który pozwolił na utrzymanie stabilnych cen w kraju. Nie jest to związane z „cudem przy dystrybutorze”, jak sugerują niektórzy eksperci.

Z zestawienia przygotowanego przez Reflix wynika, że średnie ceny na stacjach ukształtowany się odpowiednio na poziomie: benzyny bezołowiowej 95 – 6,71 zł/l (-2 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,37 zł/l (-3 gr/l), oleju napędowego 7,21 zł/l (-20gr/l), autogazu 3,21 zł/l (-1 gr/l). Analitycy dodali, że w lutym najbardziej – i to na korzyść kierowców – zmieniały się ceny oleju napędowego.

„W odpowiedzi na wzrost poziomu zapasów diesla na rynku ARA notowaliśmy spadek cen oleju na rynku krajowym. Od początku lutego ceny diesla na stacjach spadły już średnio 45 gr na litrze. Przez cały miesiąc mimo wahań cen na części stacji, na stabilnym poziomie utrzymały się średnie ceny autogazu. Więcej niż na koniec stycznia płacimy natomiast za benzynę bezołowiową 95 – o 7 gr na litrze” – zwrócili uwagę analitycy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version