Unia Europejska wprowadziła nowe sankcje wobec Rosji, które stanowią dziesiąty pakiet, upamiętniający rok od inwazji na Ukrainę. „Nowe sankcje UE w związku z wojną Rosji na Ukrainie, przyjęte w sobotę, dotyczą 121 osób i podmiotów, w tym irańskich producentów dronów, poinformowali urzędnicy” – pisze AFP.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła tę ostatnią rundę środków UE jako „najdalej idące sankcje w historii – wyczerpujące arsenał wojenny Rosji i wgryzające się głęboko w jej gospodarkę”. Dodała: „Zwiększamy również presję na tych, którzy próbują obejść nasze sankcje”.

Obraz pliku Komisji Europejskiej

Zostało to ogłoszone w tandemie z bogatymi krajami G7, które powiedziały, że przygotowują nowe poważne sankcje :

Wcześniej Wielka Brytania i Stany Zjednoczone osobno nałożyły nowe sankcje, w tym zakazy eksportu i cła na wszystkie materiały używane w wojnie, a także „podmioty z krajów trzecich” wspierające wysiłki wojenne Rosji w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Grupa G7 obejmuje Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Ta sama grupa zebrała się w zeszłym roku kilka godzin po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę, nakładając pierwszą rundę serii sankcji.

Reprezentujący obecną prezydencję G7 premier Japonii Fumio Kishida powiedział w piątek, że „Rosja odmawia zmiany swojego twardego stanowiska”.

„Społeczność międzynarodowa musi się zjednoczyć i okazać solidarność oraz nałożyć silne sankcje na Rosję” – dodał.

Jednak niektóre kraje „globalnego Południa”, które reprezentują ogromną część światowej populacji, stawiają opór : 

Indie, które zachowały neutralne stanowisko w sprawie konfliktu, nie chcą, aby G20 dyskutowała o dodatkowych sankcjach wobec Rosji. Urzędnicy G20 powiedzieli Reuterowi, że naciska się również na unikanie używania słowa „wojna” do opisania konfliktu w języku komunikatu G20.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version